Budapest
2024 november 17., vasárnap
image

Szijjártó nem volt képes megmondani a BBC riporterének, hogy kit szeretnének a háború győzteseként látni

Hosszas unszolás ellenére sem tudta kihúzni a BBC Hardtalk című műsorának riportere, Stephen Sackur Szijjártó Péter magyar külügyminiszterből, hogy Magyarországon mégis kit szeretnének látni az orosz-ukrán háború győzteseként.

A külügyminiszter a műsor folyamán a kormányzati propaganda háborúval kapcsolatos valamennyi panelét felmondta a fegyverszállítástól való elzárkózástól kezdve a békevágyon és a tűzszüneten át egészen addig a több ízben is cáfolt hazugságig, hogy a kárpátaljai magyarok közül sokan meghaltak volna a harcokban.

Amikor Sackur egyértelműen Szijjártónak szegezte a kérdést, a külügyminiszter azzal zárta rövidre a témát, hogy nem hiszi, hogy ennek a háborúnak lehetnek győztesei. Ezt követően a riporter azt szerette volna megtudni Szijjártótól, hogy milyen új szerződést kötött az oroszokkal Moszkvában, a politikus szerint semmilyet, mivel az atomenergiáról szóló megállapodást 2014-ben, a gázzal kapcsolatban az utolsó hosszú távú szerződést pedig 2021-ben írták alá.

Sackur azt is felvetette, hogy egy mostani tűzszünet orosz megszállás alatt hagyná Ukrajna 20 százalékát, és hogy ennek propagálása miatt Zelenszkij és az ukránok undorodva fogják nézni ezt az interjút, mivel Szijjártó a Kreml érdekeit védelmezi. Erre a politikus azt válaszolta, hogy a béketárgyalások hangsúlyozásával éppen arra próbál utalni, hogy a határok nem ott fognak húzódni ezek végén, mint a tűzszünetkor. Erre Sackur már csak annyit tudott mondani, hogy ismerve Putyint és tisztában léve az Oroszország által annektált négy megye tényével, kijelentette, hogy Szijjártó fantáziavilágban él.

Természetesen szóba kerültek az egyre feszültebbé váló magyar-amerikai kapcsolatok is, ezekről Szijjártó elmondta, hogy bár az Egyesült Államokat baráti államnak, szövetségesnek tartják, ám azt még tőle sem fogadják el, hogy nyomást gyakoroljon rájuk.