Budapest
2024 november 20., szerda
image

Szijjártó elárulta, a kormány mikor akar leválni az orosz energiáról

A magyar kormány semmilyen politikai okból nem hajlandó feladni az energiaellátás biztonságát, s bár nagy erőkkel zajlik a diverzifikáció, nem áll szándékában kivezetni az orosz forrásokat sem – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az MTI tudósítása szerint Bosznia-Hercegovinában, a Milorad Dodik boszniai szerb elnökkel közösen tartott panelbeszélgetésen a Trebinjei Energetikai Fórumon.

A kormány nem mond le az orosz energiáról

Szijjártó szerint hazánk speciális helyzetben van, mivel nem rendelkezik tengerparttal, és energiafelhasználása túlnyomó részét importálja. „Mi az energia kérdésére mint a fizikai valóság részére tekintünk. És szeretnénk, ha legalább az energiafelhasználás tekintetében a világ két lábbal állna a földön, hiszen fűteni nem lehet kommunikációs panelekkel vagy politikai nyilatkozatokkal." Ehhez földgázforrásra és csővezetékre van szükség, és ha a kettőből az egyik hiányzik, akkor ott „illúziókat kergetünk". „Mi a realitások talaján állunk, és a realitás Magyarország esetében azt mondatja, hogy a biztonságos földgázellátás oroszországi források nélkül ma fizikailag lehetetlen. Nem politikailag, hanem fizikailag lehetetlen" – mondta.

Szijjártó Péter elmondása szerint a kormány nagy erőfeszítéseket tett a hosszú távú diverzifikáció érdekében, de ennek sikeréhez időre van szükség. „Földgázvezetéket nem lehet egyetlen éjszaka alatt megépíteni. Lehet, hogy majd öt-nyolc év múlva Magyarország földgázellátása lehetséges lesz orosz források nélkül is, de hát addig még van négy-öt tél".

A külgazdasági miniszter szerint a diverzifikáció minél több új forrás bevonását jelenti, nem pusztán a függőség földrajzi irányának megváltoztatását. „Mi a jövőben is számolunk az orosz energiaforrásokkal több más forrás mellett" – mondta. Illetve kifejtette, hogy a magyar tapasztalatok szerint a Gazprom megbízható szerződéses partner, s az együttműködés nem esik szankciók hatálya alá, így nincsen ok az orosz energiahordozók kivezetésére.

Nem, Moszkva nem megbízható

Tény: amennyire tudható, a Gazprom Magyarország felé eddig minden szerződéses kötelezettségét teljesítette. Ugyanakkor az is tény, hogy a 2022-es szállítási mennyiségek ismeretében ugyanez nem igaz minden európai partnerére, tehát általában véve nem tekinthető megbízható partnernek. Illetve az orosz vezetés és a Gazprom minimum kommunikációs eszközökkel és a szállítások visszafogásával – de lehetséges, hogy egyéb piaci manőverekkel – aktívan dolgozott 2022-ben az európai tőzsdei gázárak felverésén. És mivel a hosszú távú orosz-magyar gázszerződés árai a TTF holland gáztőzsde áraihoz kötötten mozognak, ezért Magyarország nagyon nagy árat fizetett.

Továbbá az is igaz, hogy Magyarország orosz energiának való kitettsége jelenleg az egyik legnagyobb az unióban, az ország energiaellátása nem, vagy csak komoly áldozatok árán oldható meg orosz források nélkül. Ezt amúgy az Európai Bizottság és a többi tagállam eddig méltányolta, ezért nem vonatkozik az uniós olajembargó a csővezetékes szállításokra. Ez a helyzet többé-kevésbé hasonlóan érinti az összes közép-kelet-európai tagországot – a magyar kormánnyal ellentétben ugyanakkor az összes többi ország számára kiemelt cél az orosz energiahordozókról való minél gyorsabb és minél teljesebb leválás.