Budapest
2024 november 15., péntek
image

Szeretne jól aludni? Akkor ezekre figyeljen oda

Több mint 50 évnyi kutatás után William Dement, a Stanford Egyetem tudósa azt mondta, az egyetlen magyarázat arra, hogy miért alszunk egyszerűen az, hogy azért, mert álmosak vagyunk. Azt sem lehet ugyanakkor eltagadni, hogy az egészségünk és a jóllétünk szempontjából is rendkívül fontos.

Az ausztrál Bond Egyetem kutatói ugyanakkor arra keresték a választ, hogy vajon mi lehet a megfelelő alvópozíció ahhz, hogy valóban jó legyen az alvásunk.

A kutatók szerint a legtöbb ember szívesen alszik az oldalán, ami jó hír, ugyanis a vizsgálatok azt mutatják: aki a hanyatt fekvők nagyobb valószínűséggel alszanak rosszul, és légzési nehézségeik is lehetnek az éjszaka során.

Az ember ugyanakkor sokat mozog éjszaka. Egy 664 ember bevonásával végzet vizsgálat azt mutatja, a résztvevők az ágyban töltött idejük 54 százalékát oldalt, 37 százalékát hanyatt, 7 százalékát pedig a hasukon fekve töltötték el. (A maradék két százalékban forogtak, mozogtak.)

A férfiak, különösen a 35 év alattiak meglehetősen nyugtalanul alszanak: ők forognak a legtöbbet, a mozgásuhoz pedig a karjukat, a combjukat és a hátuk felső részét használják.

Azt is kiderítették, hogy alvás közben a test érzi a fájdalmat, és úgy fordul, hogy ezt a kényelmetlenséget megszűntesse. Ennek is köszönhető, hogy a hétköznapokban elkerüljük a felfekvést – vagyis azt, hogy a nyomáspontokon sebek alakuljanak ki.

A kutatók szerint a jó alvás kulcsa a kényelem. A szakemberek úgy látják, optimális alvópóz nem létezik, a kényelembe viszont olyan faktorok játszanak szerepet, mint az életkor, a testsúly vagy épp a várandósság. Az idális póz ugyanakkor olyan, amit felvéte reggel nem úgy ébredünk, hogy valahol fájdalmat érzünk.

A tudósok úgy látják, hogy a jó alvás egy másik igen fontos tényezője, hogy jó párnát válasszunk. Ha alvás közben nincs megtámasztva sem a fej, sem a nyak, jelentős mértékben hathat a gerincoszlopra, emiatt pedig izomfájdalmat – nyak- és vállmerevséget – okozhat. Fontos, hogy a párna anyaga nem számít, az alak és a magasság viszont igen. Az U alakú párna segítheti a hosszabb éjszakai alvást, a henger alakú viszont csökkenti az esti és a reggeli fájdalmat azoknál, akik krónikus fájdalomtól szenvednek.

A kutatók emelett azt is kiderítették, hogy az optimális alvási hőmérséklet 15 és 19 Celsius-fok közé tehető – az ideális 18,3 Celsius-fok –, valamint érdemes szellőzni hagyni a szobát éjszaka is.