Szekszárd is átadja a vízművet az államnak
Átadná az államnak Szekszárd a helyi vízszolgáltatóban lévő részesedését - jelentette be a megyeszékhely jegyzője, aki azt mondta, hogy a zökkenőmentes működés fenntartása miatt az önkormányzata részt kíván venni az állami integrációs programban. Gábor Ferenc jelezte: csaknem minden képviselő támogatásával fogadta el a testület a csatlakozási szándéknyilatkozatot. A szekszárdi önkormányzat többségi tulajdonában álló Egyesült Regionális Önkormányzati Víziközmű Zrt (ERÖV) a városban és további több mint félszáz Tolna megyei településen szolgáltat.
Ahogy azt korábban megírtuk, az állam azzal a felétellel veszi át a feladatellátást, ha a vízművagyont is átadják. Minderről legkésőbb szeptember 20-ig kell dönteniük.
A hvg.hu korábban megkereste a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének vezetőjét, aki elmondta, a kormány az integrációval elérheti, hogy az eddigi 30 százalék állami, 70 százalék önkormányzati tulajdoni arány megforduljon a szolgáltató cégekben. Schmidt Jenő szerint elképzelhető, hogy az államosított cégek számára megnyílnak majd a pénzcsapok, miközben eddig az önkormányzatok számára alig voltak elérhető fejlesztési források.
A nagyobb városok szolgáltatói, mint Szeged egyelőre ellenáll az államosításnak. A polgármester Facebook-oldalán már le is söpörte a visszautasíthatatlan ajánlatot azzal, hogy az államosított egészségügy, oktatás rosszabbul működik, mint amikor önkormányzati kézben voltak a kórházak és az iskolák. A Szegedi Vízmű csütörtökön kiadott egy közleményt, hogy eddig is és 2023-ban még bizonyosan nyereséges lesz a társaság, egyébként pedig energiatakarékos beruházásai révén még a villamosenergia-felhasználást is csökkentette.
Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes egy csütörtöki háttérbeszélgetésen azt mondta, a főváros sem adná át a vízszolgáltatót, de erről még szavaznak szerdán.