Szándékosan arcon, mellen és nemi szerven lövik a tüntető nőket Iránban
Célzottan arcon, mellen és nemi szerven lövik az iráni erőszakszervezetek a tüntető nőket, míg a férfi tüntetőket jellemzően lábon, háton és fenéken lövik, állapította meg a Guardian az országban dolgozó orvosokkal és ápolókkal készített interjúi alapján. A lapnak nyilatkozó egészségügyi dolgozók titokban látják el a tüntetők sebeit, mert maguk is a kormány megtorlásától tartanak. A Guardiannek az interjúalanyok fotókat is mutattak a sebesülésekről, melyek arra mutatnak, hogy a lövéseket közvetlen közelről adták le az áldozatokra.
A lövedékek a legtöbb esetben madársörétek. Ez a legkisebb fajta sörét, mint a neve is mutatja, madarak vadászatára használják. A Guardiannak nyilatkozó egészségügyisek arról beszéltek, ezek a találatok mind maradandó sérüléseket okoztak. Az egyik interjúalany azt mondta, az erőszakszervezetek azért támadják eltérő módon a nőket és a férfiakat, mert "meg akarják semmisíteni a szépségét ezeknek a nőknek." Egy másik nyilatkozó szerint pedig azért céloznak a nők arcára és nemi szervére, mert "kisebbségi komplexusuk van".
Egy nyilatkozó azt mondta, kezelt egy, a húszas éveiben járó nőt, akinek 10 sörét fúródott a belső combjába, kettő pedig a nemi szervébe. A nő azt mondta, egy tüntetésen vett részt, amikor körbevette nagyjából 10 titkos ügynök, és rálőttek. De nem kell tüntetni, sem pedig nőnek lenni ahhoz, hogy valakire rálőjenek. A Guardian beszélt olyan sebésszel is, aki egyszerű járókelőből műtött ki söréteket. Azt mondta,
a férfi nem demonstrált, így azt remélte, rá nem is csapnak le, de a hatóságok "vakon lőnek mindenkire."
A sebesültek ellátása nehézkes. Egy Mazandaranban dolgozó orvos arról beszélt, hogy a kormány megtorlásától tartva a fő világítás lekapcsolása mellett szedi ki a söréteket az őt felkereső tüntetők testéből. Azt is mondta, hogy a találatot kapott nők közül sokan szégyenükben inkább nem kórházba mennek, hanem az otthonukban kapnak kezelést, ami nagyon veszélyes.
A Guardian megmutatta a sebesültek fotóit az Amnesty International krízistanácsadójának. Brian Castner azt mondta, sörétes puskának nincs helye legitim és törvényszerű rendőri gyakorlatban. Azt is mondta, a fotók alapján nehéz megállapítani, hogy milyen távolságból adták le a lövéseket, és hogy hová céloztak, hiszen a sörétek a kilövés után szétszóródnak. Castner viszont legalább egy olyan fotót is látott, melyen, úgy tűnik, a nyomok nem madársöréttől, hanem "rendes," például szarvasok elejtésére használatos sörétből származnak.
Elterjedt gyakorlat a tüntetők szemen lövése, ami persze a sörét szórása miatt egy kicsit nagyobb távolságból már "egyszerűen csak" arclövés.
A szemen lövés a nyilatkozók szerint a nők, a férfiak és még a gyerekek esetében is bevett gyakorlatnak számít. A beszámolók szerint az egyik áldozat nőt szintén nem tüntetés közben, hanem munkából hazafelé menet lőtték arcon. A nő egy - azóta már törölt - Instagram-posztban azt írta, az utolsó dolog, amit a jobb szemével látott, a rá lövő ember mosolya volt. Az egyik nyilatkozó orvos arcon lőtt férfiról beszélt. Azt mondta, 18 sörétet talált egy 20 éves férfi arcában - de több mint ezer hasonló szemsebesülésről van tudomása.
A fotókat a Guardian megmutatta Iain Hutchison brit arcsebésznek is. Az orvos azt mondta, a sebek arra utalnak, hogy a lövéseket közvetlen közelről adták le, az áldozatokat pedig lefoghatták, hogy ne fordíthassák el a fejüket. Az iráni tüntetések szeptember 16-án robbantak ki, mert a rendőrök agyonverték Mahsza Aminit, mert a hidzsábtörvényt megszegve nem takarta el teljesen a haját. A tüntetések kirobbanása óta a becslések szerint 531-en haltak meg. A hatóságok most végezték ki az első olyan vádlottat, akit egy tüntetésen tartóztattak le.