Budapest
2024 november 16., szombat
image

Szamáriumot találtak a tudósok egy exobolygó légkörében

A Kínai Tudományos Akadémiához tartozó Nemzeti Csillagászati Obszervatórium kutatóinak sikerült az eddig ismert legnehezebb elemet kimutatniuk egy exobolygó légkörében. A szóban forgó égitest az 556 fényévre található Mascara-4, egy utlraforró Jupiter, ami a Jupiternél nagyjából 3,1-szer nagyobb planéta. A több ezer fokos légkörében a kutatók a szamárium jelenlétére bukkantak.

A felfedezésről szóló publikáció hamarosan a The Astronomical Journal hasábjain jelenik majd meg, jelenleg az ArXiv preprint szerveren lehet elolvasni.

A szamárium a lantanoidák közé tartozó ritkaföldfém. Ennek ellenére a negyvenedik leggyakoribb elem a földkéregben, gyakoribb, mint például az ón. A periódusos rendszer 62-es rendszámú tagja, atomsúlya 150,36 gramm/mol, ami egyúttal azt is jelenti, hogy ez az eddigi legnehezebb elem, amit sikerült egy bolygó légkörében kimutatni – magyarázza az IFLScience.

Vej Vang csillagász szerint minden csillag és bolygó a kezdetektől fogva tartalmazza ezt az elemet. Ugyanakkor általában nagy nyomású, alacsony tengerszint feletti magasságú régiókban kell lenniük, és nem könnyű őket észlelni. Ehhez képest a Mascara-4-en a légkörben találni ilyen elemet.

Az exobolygó egy másik különlegessége, hogy a rubídium jelenlétét is sikerült kimutatni. A periódusos rendszer 37-es számú elemét először sikerült kimutatni egy exobolygó légkörében. Mindezek mellett magnéziumot, kalciumot, krómot és vasat, valamint báriumot, titánt és valószínűleg szkandiumot is észlelt.

A titán jelenléte azért is érdekes, mert korábban az ultraforró Jupitereknél a bolygó légkörében ózonszerű rétegekbe rendeződő titán-oxidként észlelték. Ezúttal viszont elemként detektálták, ami arra utal, hogy valószínűleg kevés oxigén van jelen ahhoz, hogy ilyen réteget képezzen, vagy reakcióba lépjen a szamáriummal.

(A kiemelt kép illusztráció, azon nem az igazi szamárium látható!)