Budapest
2024 november 07., csütörtök
image

Szakszervezetekkel egyeztetett Dobrev Klára árnyékkormánya

A múlt hét végén derült ki, hogy Dobrev Klára vezetésével árnyékkormányt alakít a Demokratikus Koalíció, azaz az esetleges hatalomra kerülésre készülve kijelölték, ki lennének a Dobrev-kabinet miniszterei. A párt célja ezzel az, hogy készen álljon az Orbán-kormány potenciális bukásakor, az árnyékminiszterelnök és miniszterei pedig országjárásra indulnak és társadalmi egyeztetéseket kezdeményeznek.

Dobrev Klára, valamint Kordás László bér- és munkaügyi árnyékminiszter pénteken tucatnyi magyarországi szakszervezettel tárgyalt arról, milyen számítás mellett tartanák ideálisnak az európai minimálbér bevezetését. A lépésről az Európai Parlament múlt szerdán szavazott, a döntés szerint háromféleképpen határozható meg egy tagállami minimálbér: egy reálárakon vett áru- és szolgáltatáskosár árában, a bruttó mediánbér 60 százalékában vagy a bruttó átlagbér 50 százalékában.

Az egyeztetésen részt vett a Magyar Szakszervezeti Szövetség, a LIGA Szakszervezetek, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete, az Egységes Közlekedési Szakszervezet, a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete, a Közszolgálati Szakszervezetek Szövetsége, Egyesült Villamosenergia-ipari Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége, a Húsipari Dolgozók Szakszervezete, a Helyiipari és Városgazdasági Dolgozók Szakszervezete, az Építő-, Fa- és Építőanyagipari Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége, a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma, a Bányász Szakszervezet és a Miskolci Autóbusz És Villamosvezetők Érdekképviseleti Szövetsége.

Az erről szóló sajtótájékoztatón Kálmán Olga árnyék-kormányszóvivő kritizálta a társadalmi egyeztetés hiányát a kormányoldalon, Kordás László pedig hangsúlyozta, hogy a hat magyar szakszervezeti konföderációból öt jelen volt az egyeztetésen. Dobrev Klára pedig arról beszélt: az ország versenyképességét nem lehet fenntartani alulfizetett és kizsigerelt munkavállalókkal.