Budapest
2024 november 02., szombat
image

Szakértő: Le kell cserélni rengeteg wifi-hálózatot Magyarországon

Senki sem szeretné, hogy vállalkozását egy akadozó, rossz minőségű videókonferencia hívás alapján minősítsék – hívja fel a figyelmet Nagy Csaba hálózatfejlesztési mérnök, az Omikron Informatika műszaki igazgatója. A lassan betöltődő oldalak, a folyton leszakadó eszközök, túlterhelt hálózatok, nem elérhető programok (pl: vállalatirányítási rendszerek) ellehetetlenítik a napi munkamenetet, illetve töredékére csökkentik a hatékonyságot.

A probléma mögött a szakértő szerint rendszerint az áll, hogy ugrásszerűen megnövekedtek a hálózatra kapcsolódó eszközök, nagyobb egyidejű kapacitásra és nagyobb sávszélességre lehet szükség a belső és a külső hálózaton is. A korábban elkészült céges infrastruktúrák sok helyen csak akadozva kiszolgálni a megváltozott igényeket.

A szakértő szerint rossz jel, ha naponta többször hálózati kapcsolati hibára hivatkozva elérhetetlenné válnak megosztott mappák/alkalmazások. Az is gyanúra adhat okot, ha időnként megszakad a levelezés, offline állapotba kerül az e-mail kliens, nem tudunk e-maileket küldeni/fogadni. Azonnali kellemetlenséggel is jár, főleg külső partner esetén kínos, ha nem tudunk becsatlakozni egy videókonferencia hívásba – de az is, ha a konferenciahívások során a kép- és hang folyamatosan szakadozik, a távoli kollégák beszéde érthetetlenné válik. Szintén gond, ha a vállalatirányítási rendszerek működés közben időről-időre lelassulnak vagy megállnak, a rendszer folyamatosan tölt, próbál adatot fogadni és továbbítani.

Ha napi szinten bármelyik probléma felmerül ezek közül, akkor az adatforgalom oly mértékben lelassul, hogy bizonyos alkalmazások nem működnek, e miatt csökken a munkavégzés hatékonysága a vállalat mindennapjaiban.

Az Omikron szakértői szerint 2024-re a magyarországi vállalati wifi-hálózatok több mint 60 százaléka korszerűsítésre szorulhat.

Nagy Csaba szerint nem ritka, hogy az üzleti hálózati eszközök gyártói 25 éves garanciát is vállalnak. Ám a hálózati elemek hiába működnek saját szintjükön jól, cseréjüket a technológia váltás is kikényszeríti. „A kapuban áll a wifi 7 szabvány, de a legtöbb helyen még a wifi 6-ot sem vezették be” – összegezte a szakértő a helyzetet.