Budapest
2024 november 19., kedd
image

Sötétben tapogatóznak, akik a kínai járványt próbálják modellezni, de elég rosszak a kilátások

A kínai kormánytól származó hiteles információk hiányában a világ legnépesebb országában a járvány méretének és súlyosságának meghatározása tudományos találgatás a The New York Times cikke szerint. Miközben a tudósok a bizonytalan információk sokféle forrását szűrik, felkészülnek a potenciálisan katasztrofális kimenetelre. Újabb óvintézkedések hiányában egyes legrosszabb becslések szerint a koronavírus a következő négy hónapban annyi embert ölhet meg Kínában, mint ahány amerikait az egész hároméves világjárvány alatt.

A kínai kormánytól származó adatokban az amerikai lap szerint már nem lehet megbízni. Hivatalosan Kína december elseje óta mindössze tizenkettő koronavírus okozta halálesetet jelentett be (miközben egy brit egészségügyi adatokat elemző cég úgy véli, napi 9 ezren halhatnak meg).  Az ország közölte, hogy csak azokat számolja, akik a fertőzéshez közvetlenül kapcsolódó légzési elégtelenségben haltak meg, azokat viszont nem, akik azért haltak meg, mert a covid súlyosbította az alapbetegségeket, illetve szív- vagy májelégtelenséget okozott.

Szakértők szerint a terjedés puszta sebessége sokkal több halálesetet feltételezne. Az egyik város a múlt héten félmillió esetet jelentett egy nap alatt. Egy másik egymillióról számolt be - jegyzi meg a The New York Times. Vannak arra utaló jelek is, hogy a hatóságok nyomást gyakorolnak az orvosokra és a hamvasztóhelyekre, hogy még a légzőszervi haláleseteket se minősítsék vírussal kapcsolatosnak.

Egy pekingi magánkórház egyik orvosa a lapnak elmondta, hogy ő és kollégái az elmúlt napokban egy gépelt üzenetet találtak a kórházi asztalon, amely arra ösztönözte őket, hogy "próbálják meg nem a covid okozta légzési elégtelenséget" írni a halál elsődleges okaként. A feljegyzést megosztották a The New York Times-szal. Az orvos azt mondta, nem világos, hogy az üzenet belsőleg keletkezett-e, vagy kormánytisztviselőktől küldték. A kínai közösségi médiában azonban hasonló figyelmeztetések keringtek, amelyekben az orvosoknak azt mondták, ne írják "gondatlanul a Covidot" a halotti bizonyítványokra.

Több modellező is szkeptikusan fogadta a kormánytisztviselőktől kiszivárgott információkat az esetszámokról, amelyeket a kínai járvány kiterjedésének felmérésére használtak. Az egyik legutóbbi becslés, amely a hírekben és a kínai közösségi médiában terjedt el, a nemzeti egészségügyi tisztviselők adatait idézte, amelyek szerint december első 20 napjában 250 millió ember fertőződött meg.

Egyes tudósok szerint az ilyen hatalmas számok azt jelzik, hogy Kína hónapok óta elhallgatta az adatokat, vagy azt próbálja elhitetni, hogy a járvány tetőfokára hágott. "Vagy tudnak valamit, amit mi nem" - mondta  a lapnak Dr. Christopher Murray, a Washingtoni Egyetem Egészségügyi Mérések és Értékelések Intézetének igazgatója - "vagy azt próbálják mondani, hogy a legrosszabb már véget ért". "Gyanítom, hogy most az utóbbiról van szó" - mondta, utalva arra az elképzelésre, hogy Kína megpróbálja úgy beállítani, mintha a legrosszabb már elmúlt volna. Szerinte valószínűtlennek tűnik, hogy Kína képes lett volna hónapokig hamisítani a számokat anélkül, hogy gyanút keltett volna.

A kínai nyilvánosság szintén megnehezíti a tudósok értékelését. Alig egy hónappal ezelőtt a kínai államilag ellenőrzött média még a vírus veszélyeire figyelmeztetett. Most azt állítják, hogy a jelenlegi omicron-változat enyhe, és a járvány kezelhető. A tudósok és a közegészségügyi szakértők azonban aggódnak amiatt, hogy az omicron más helyeken kevésbé tűnt súlyosnak, nagyrészt azért, mert ezek a népességek hatalmas immunitással rendelkeztek, többek között korábbi fertőzések miatt - ez a körülmény azonban Kínában nem áll fenn. Ha Kína megpróbálja átvészelni a járvány kitörését anélkül, hogy közegészségügyi intézkedéseket vezetne be vagy fokozná a védőoltásokat, a tudósok attól tartanak, hogy még sokan "feleslegesen" halhatnak meg.

A járvány lefolyása szempontjából az is fontos lesz, hogy a kínai közvélemény hogyan érzékeli a járvány fenyegetését, hiszen ezen múlik, hogy a kórházak képesek lesznek-e ellátni a legbetegebb pácienseket, vagy teljesen túlterheltek lesznek.