Sokkal kevesebb állami pénz jut idén a kultúrára, ez ellen tennének a független előadóművészek
Nyílt levélben kezdeményez párbeszédet a Független Előadó-művészeti Szövetség (FESZ) a kulturális élet szereplőivel, miután világossá vált az idei költségvetésből, hogy 40 százalékkal kevesebb kormányzati támogatást kapnak – írja az ATV.hu.
„A háború keltette gazdasági és erkölcsi válság idején soha nem látott megszorításokkal kell szembenézniük a magyar kulturális élet szereplőinek” – írta a szervezet, és felhívta a figyelmet arra, hogy a Kulturális és Innovációs Minisztériumnak 34,2 milliárd forintot, a Nemzeti Kulturális Alapnak pedig 913,8 millió forintot kell befizetnie az Államkincstárba, miközben a sporttevékenységekre szánt támogatások összege 116 milliárd forinttal emelkedik.
A FESZ a támogatási rendszer újragondolását és a forrásátcsoportosítások lehetőségeit vitatná meg, s a gazdálkodó szervezetek bevonása érdekében olyan támogatási program bevezetését kezdeményezi a művészet és a kreatív ipar területén, amely versenyképes a látvány-csapatsport támogatása után járó adókedvezménnyel szemben. Arra szólította fel a döntéshozókat, hogy tegyenek lehetővé azonnali tárgyalásokat és érdemi egyeztetéseket a szakma képviselőivel március 10. előtt annak érdekében, hogy megoszthassák a rövid és hosszabb távra szóló megoldási javaslataikat.
Nagy Zoltán, a FESZ ügyvezetője azt mondta a csatornának, hogy nem értik, miért éppen ebben a helyzetben csökken tovább az állami támogatás, amikor elszabadultak az energiaárak, elinflálódott a forint. Szerinte más országokban éppen ezt a legsérülékenyebb kategóriát, a művészeti ágazatot próbálják megmenteni.
Ahogy korábban a hvg.hu is megírta, befejezi a működését a Tünet Együttes, amelynek művészeti vezetője, Szabó Réka úgy nyilatkozott: a pénzek elosztásának szempontjai között ma már nem szerepel a szakmaiság, és demoralizálónak tartja úgy létezni, hogy lottónyereményként lehet tekinteni a pályázatokra.
Az Átrium színház sincs könnyű helyzetben, amelynek működését tavaly 17 millió forinttal támogatta. Zsedényi Balázs operatív vezető felhívta a figyelmet arra, hogy a tavalyi támogatás 41 százaléka 7 millió forint, miközben egy átlagos kőszínház évente több száz millió forint támogatást kap.
Az Atv.hu azt is felidézte, hogy a Fővárosi Önkormányzat tavaly 150 millió forint értékben hirdetett színházi mentőprogramot, mostanra azonban nagyon nehéz helyzetbe került. Bősz Anett, az illetékes főpolgármester-helyettes azt nyilatkozta, hogy ennek ellenére próbálják támogatni a társulatokat, de konkrétumokat nem árult el.