14° Budapest
2024 november 02., szombat
image

Sok magyar cég szerint nagyon nehéz időszak jön, és nem látni, hogyan lehet átvészelni

2022 júliusában a cégvezetők 44 százalékénak még egyáltalán nem volt nehéz a pénzügyi kötelezettségek teljesítése, azonban 56 már tapasztalt különböző mértékű nehézségeket – derül ki az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) konjunktúra-vizsgálatából. Ennek során összesen 350, legalább 20 főt foglalkoztató hazai vállalkozást kérdeztek meg júliusban a pénzügyi helyzetről, a nehézségekről, valamint a tartalékok szintjéről.

A közlemény szerint az elmúlt félévben legkevésbé a kereskedelmi és a feldolgozóipari cégek számára volt probléma a pénzügyi kötelezettségek teljesítése. A következő félévre vonatkozóan azonban a két ágazatban kisebb azoknak a vállalatoknak az aránya, amelyek egyáltalán nem számítanak nehézségre. A szolgáltató és az építőipari cégek is különböző mértékben, de nehezebb következő félévre számítanak a kötelezettségeik teljesítésében.

A tisztán hazai tulajdonú cégek között magasabb a pénzügyi kötelezettségeik teljesítésében bármilyen mértékű nehézségeket tapasztaló és nehézségekre számító vállalatok aránya, mint a külföldi (rész) tulajdonú cégek esetén

– áll az elemzésben.

A felmérésből az is kiderül, hogy a következő félévre kevésbé tekintenek bizakodóan a vállalkozások. Az előző félévhez viszonyítva kevesebben számítanak arra, hogy egyáltalán nem szembesülnek pénzügyi nehézséggel (36 százalékuk), és 64 százalékuk számít bizonyos mértékű nehézségekre a pénzügyi kötelezettségek terén.

A legtöbb vállalkozásnak a 2022 júliusát megelőző hónapokban az árfolyamveszteség, a megrendelt alapanyagok és nyersanyagok kifizetése és az energiahordozók kifizetése jelentette a legnagyobb problémát. Az árfolyamveszteség a vállalkozások 15 százalékának, az alapanyagok és a nyersanyagok kifizetése 6 százalékának, az energiahordozók kifizetése pedig 10 százalékuknak okozott nehézséget.

Az árfolyamveszteség a 20–49 és a 100–249 fő közötti cégek számára az elsőként említett problémaként szerepelt. Az 50–99 fő közötti vállalatoknál az első három pénzügyi nehézség között harmadikként szerepelt a megrendelt termékek és szolgáltatások kifizetése. A 250 fő feletti cégek az energiahordozók kifizetése mellett a megrendelt termékek és szolgáltatások kifizetését és a szállítási költségek finanszírozását tartották leginkább problémának.

Az elmúlt félévben a vállalatok 32 százalékánál nem változott a tartalékok szintje, a következő félévben a cégek 41 százaléka nem számít változásra. 2022 első félévében a vállalatok 5 százaléka tapasztalt jelentős növekedést pénzügyi tartalékai szintjében, ezzel szemben a következő félév folyamán a cégvezetők szinte egyáltalán nem (0,3 százalék) számítanak a tartalékok nagy arányú növekedésére.

A következő félévre vonatkozó várakozások szerint a szolgáltató, a kereskedő és a feldolgozóipari vállalatok is inkább stagnálásra vagy csökkenésre számítanak pénzügyi tartalékaik szintjében. Az építőiparban az előző félévhez viszonyítva több cég valószínűsíti pénzügyi tartalékainak kis mértékű emelkedését.