Sok élelmiszer ára már csökken a világban, de azért még korai lenne örülni
A nemzetközi élelmiszerárak mutatója jórészt stabil maradt októberben: bár a gabonaárak emelkedtek, ezt ellensúlyozni tudta a többi termény alacsonyabb ára – írja közleményében az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO).
A nemzetközi élelmiszerkosár legfontosabb tételeinek árváltozását lekövető FAO élelmiszerár-index valamelyest alacsonyabban zárt októberben mint az azt megelőző hónapban, ezzel 14,9%-kal távolodott el a 2022 márciusi történelmi csúcsától, ám még így is 2%-kal meghaladja az egy évvel ezelőtti szintjét.
A gabonafélék árindexe 3%-ot ugrott a múlt hónapban: a búza ára 3,2%-kal nőtt, főként a fekete-tengeri gabonaegyezmény körüli bizonytalanságok és az amerikai készletek csökkenése miatt, a szemestermények nemzetközi piaci ára 3,5%-kal emelkedett szeptember óta, ezen belül a kukorica még ezt is túlszárnyalta a rossz amerikai és európai uniós termelési kilátások, illetve az argentin szárazság és az ukrán export nehézségei következtében. A rizs ára pedig 1%-kal emelkedett.
Hiába a búza termelésének várható történelmi csúcsa (783,3 millió tonna), a szemestermények kibocsátása akár 2,8%-kal 1 467 millió tonnára is csökkenhet. A globális rizstermelést 512,6 millió tonnára valószínűsítik, ami így 2,4%-kal marad el a tavalyi rekordtól. A felhasznált gabona mennyisége a 2022–2023-as szezonban 2 778 millió tonnára csökken, alulmúlva a tavalyi szintet, ám emellett a készletek szezon végére 2%-kal, 841 millió tonnára csökkenhetnek a nyitó szintjükhöz képest.
A növényi olajok árindexe 1,6%-kal csökkent októberben, 20%-kal alulmúlva az egy évvel korábbi értékét.
Hiába a napraforgóolaj iránti növekvő nemzetközi kereslet, a pálma-, szója- és repceolaj alacsonyabb globális piaci árai ellensúlyozták azt.
A vártnál alacsonyabb kínai kereslet, az eleve gyengélkedő import, és az euró gyengülése az amerikai dollárral szemben mind hozzájárultak ahhoz, hogy az összes tejtermék ára csökkent, a globális árindexük is 1,7%-ot zsugorodott.
A húsfélék árindexe 1,4%-kal csökkent szeptember óta, miután a birka-, sertés-, marha- és baromfihús ára is csökkenésnek indult a nyomott keresletnek és a bővülő kínálatnak köszönhetően.
A cukor árindexe 0,6%-kal zárt lejjebb a javuló indiai termelési kilátásoknak köszönhetően. A még nagyobb csökkenést megakadályozták az aratást nehezítő erős esőzések Brazíliában, az erős importkereslet Indonéziából és Kínából és a magasabb bioetanolárak Brazíliában.