Sikerült a lehetetlen: miniatűr napkitörést hoztak létre egy laboratóriumban
Olyasmi sikerült az amerikai Princeton Egyetem fizikusaina, amire eddig nem volt példa: sikerült létrehozniuk egy apró napkitörést. A cél, hogy ezzel jobban megértsék a Napban keletkező kitöréseket. Az eredményeikről a Nature Astronomy című tudományos lapban számoltak be.
A BGR beszámolója szerint a csapat azért döntött a napkitörés létrehozása mellett, mert szeretnék pontosan leírni, milyen mechanizmusok hatására jön létre egy ilyen jelenség a csillagunknál. Ha ez sikerül, akkor az előrejelzése is pontosabbá válhat.
Figyelembe véve, hogy a Nap egy hatalmas plazmagömb, nem csoda, hogy hatalmas energiakitöréseket produkál – különösen az olyan aktív időszakokban, mint a mostani. Az égitest egy 11 éves cikluson megy keresztül, amelynek épp most ér a csúcsára. A kutatók szerint ilyenkor van a legnagyobb esély a napkitörésekre.
Ezek következménye a napvihar, ami a Földön is érzékelhető. A kisebb kitörések nem jelentenek problémát, a nagyobbakból azonban annyi töltött részecske szabadulhat fel, hogy problémát okozhat például a kommunikációs rendszerek működésében.
Ha megértjük a kitörések mögött húzódó folyamatokat, pontosabban fel tudunk készülni azokra. Ezt a törekvést szolgálja az a mesterséges intelligenciára épülő rendszer is, ami képes előre megjósolni, hogy mikor következhet be egy ilyen esemény.