Budapest
2024 november 28., csütörtök
image

Shane Tusupról lehet levágni a ruhát a hétvégén a Yoko Ono-kiállításon

A Magyar Nemzeti  Múzeumban szombaton 14 órától Shane Tusup sztáredző fogja megismételni Yoko Ono híres, először 1964-ben bemutatott performanszát. Korábban azt írtuk a kiállításról szóló beszámolónkban, hogy a Levágott darab című művészeti akció során "Ono mozdulatlanul, szándéka szerint közömbös arckifejezéssel ült a színpadon, maga előtt egy ollóval, amellyel a közönség tagjai levághattak egy-egy darabot a ruhájából, végül teljesen lecsupaszítva a művészt." Állítása szerint a performansz ötletét az adta, hogy "megelégelte, hogy a művészek mindig csak kérnek a befogadóktól – pénzt, belépődíjat, figyelmet –, és azt gondolta, így a művész is adhat, hiszen a ruhája darabjait a közönség tagjai megtarthatták, ráadásul szándékosan a legjobb ruháját vette fel."

Azóta Yoko Ono performanszát a világ számos pontján újrajátszották már, nők és férfiak egyaránt. Budapesten, a Magyar Nemzeti Múzeum több szempontból is erősen kifogásolható Ono-tárlatán Trill Zsolt színész volt az első, aki az olló mögé ült, február 18-án várhatóan pedig maga Yoko Ono és John Lennon fia, Sean Lennon zenész ismétli meg az akciót.

A múzeum közleménye szerint a Levágott darab egyszerre szól az önkéntes alávetettség és adományozás gesztusáról, amely a buddhista hagyományhoz is kötődik, az erőről, a megfélemlítésről, a fizikai kiszolgáltatottságról, az emberrel szembeni agresszióról és az áldozatvállalás erejéről. A széken ülő emberen múlik, hogy meddig tart a projekt: levághatják valamennyi rajta lévő ruháját, de bármikor dönthet úgy is, hogy nem folytatja.

Az ország és a világ előtt is kínos a budapesti Yoko Ono-kiállítás

A Magyar Nemzeti Múzeum sebtében összedobott, nagyszabásúként hirdetett Yoko Ono-tárlata annyi sebből vérzik, hogy azt felsorolni is kihívás. Megnéztük ezt az arcpirítóan igénytelen kiállítást, és egy másikat is, amiből valóban kiderült, ki is Yoko Ono, ha kivesszük a képletből John Lennont és a Beatlest.