Budapest
2024 november 24., vasárnap
image

Senkit sem érdekel a magyar vétó, az öt legnagyobb EU-tagállam bevezeti a globális minimumadót

Az Európai Unió öt legnagyobb gazdaságának kormányai pénteken közölték, hogy jövőre „minden lehetséges jogi eszköz” felhasználása árán akkor is csatlakoznak a társasági adó minimális mértékét globálisan rögzítő kezdeményezéshez, ha Magyarország nem hagy fel a vétófenyegetéssel – írja a Reuters.

Magyarország az utolsó pillanatban, júniusban megakadályozta, hogy az Európai Unió elfogadja a társaságokra vonatkozó 15 százalékos minimumadót, és ezzel ellehetetlenítette a globális reformnak az egész blokkban való törvényerőre emelését. Ennek lett aztán szinte azonnali következménye, hogy a frissítés helyett az USA kerek-perec felmondta a Magyarországgal még a hetvenes években megkötött adóegyezményét.

„Amennyiben a következő hetekben nem sikerül biztosítani az egyhangú támogatást, kormányaink teljes mértékben eltökéltek abban, hogy véghez viszik, amit vállaltak” – fogalmaztak közös nyilatkozatukban Franciaország, Németország, Olaszország, Spanyolország és Hollandia pénzügyminiszterei. Nem részletezték, hogy ez milyen formában történhet majd meg, de francia tisztviselők felvetették annak lehetőségét, hogy a megerősített együttműködésnek nevezett uniós jogi eljáráshoz folyamodjanak, amelyhez legalább 10 tagállam részvételére van szükség. A jogszabályokat tagállami szinten külön-külön is elfogadhatják.

„Az adóügyi igazságosság az Európai Unió számára prioritás” – mondta Bruno Le Maire francia pénzügyminiszter (képünkön), hozzátéve, hogy a reformot jövőre bevezetik „vagy európai, vagy tagállami szinten”.

Magyarország azzal érvelt, hogy a terv jóváhagyása árthat az európai gazdaságnak, de egyes európai tisztviselők szerint Budapest az ellenállást zsarolásra használja fel, hogy hozzáférjen a zárolt több milliárd euró értékű uniós gazdaságélénkítési alaphoz.

A minimumadó a második része annak a két pilléren nyugvó megállapodásnak, amelyet tavaly kötött közel 140 ország a határokon átnyúló adózás szabályainak átírása érdekében. Ennek célja elsősorban a nagy techcégek bevételeinek megadóztatása volna.