14° Budapest
2024 november 01., péntek
image

Sem Görögország, sem Ciprus nem akarja kizárni az orosz turistákat az Európai Unióból

Az orosz polgárok kizárását az Európai Unióból elsőként Ukrajna javasolta, és ezt vették át a balti államok és Finnország. Olaf Scholz német kancellár viszont arra hivatkozott, hogy ily módon olyan orosz ellenzéki értelmiségiek sem érkezhetnének az Európai Unióba, akik ellenzik Putyin háborúját Ukrajnában.

Neki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök ezt válaszolta: „Jól ismert jogi eljárások vannak arra, hogy ezekkel az üldözött személyekkel miképp kell foglalkozni: menekülteknek kell őket nyilvánítani és befogadni őket menedékjogot adva nekik, de ez nem vonatkozhat azokra az orosz polgárokra, akik üzleti útra mennek az Európai Unióba vagy turistaként.”

„Ez rossz irányban tett lépés lenne” – nyilatkozta a ciprusi külügy főtitkára a brüsszeli Politicónak. „Mi fontosnak tartjuk a polgárok közötti kapcsolatokat, ezért vízumot adunk török állampolgároknak is” – hangsúlyozta Korneliosz Korneliu főtitkár. Cipruson jelentős számú orosz közösség él, a legtöbben Limasszolban. A város lakossága 237 ezer, ebből mintegy 50 ezer orosz.

Az Ukrajna elleni háborút megelőző időszakban az orosz turisták kedvelt célpontja volt a sziget, ők adták a külföldi turisták egynegyedét Cipruson.

„Az orosz közösséget nem foszthatjuk meg a rokonoktól és barátoktól” – érvelt a ciprusi diplomata. Dehát sok uniós tagállam épp ezt javasolja: „Az Európai Unió fő fegyvere az egység. A többi tagállamnak méltányolni kell mások érzékenységét ebben a kérdésben” – jelentette ki a ciprusi külügy főtitkára.

Ciprus támogatta az Oroszország elleni szankciókat annak ellenére, hogy azok komoly gondokat okoznak a sziget gazdaságának. Sok cég a szankciók miatt távozott, mások viszont érkeztek Oroszországból, Ukrajnából és Belaruszból. Ezek az új vállalkozók elsősorban az informatikai szektorból jönnek.

Görögország sem híve a vízum megtagadásának

Az athéni kormány is támogatta az uniós szankciókat Oroszország ellen, noha a két államnak hagyományosan jók a kapcsolatai. Ennek ellenére Görögország az elsők között jelezte: fegyvereket szállít Ukrajnának.

Görögország régóta igen kedvelt az orosz turisták körében, akik most közvetlen járattal nem érkezhetnek meg, de Törökországon és Szerbián keresztül szép számban jönnek. Júliusban 177 százalékkal nőtt a repülőgépen érkező külföldi turisták száma Törökországból az utolsó békeévhez, 2019-hez viszonyítva.

Szerbia felől ez a szám még magasabb: 257 százalék. Emögött nyilvánvalóan az áll, hogy az orosz turisták ily módon érkeznek Görögországba, ahol nem fogadnak járatokat közvetlenül Oroszországból.