Budapest
2024 november 17., vasárnap
image

Segítettek a magas energiaárak: négyszeresére nőtt az orosz költségvetés többlete

557 milliárd rubel többletet mutatott az orosz költségvetés november végén. November hónapban 128 milliárd rubellel javult a mérleg – írja a Bloomberg, amely rámutat arra, hogy a többlet mindenekelőtt a Gazprom befizetéseinek köszönhető.

Andrej Sziluanov pénzügyminiszter a fontos költségvetési számoknak csak egy részét közölte, mert az ukrajnai háború kitörése óta a stratégiai fontosságú információkat titkossá tették. A politikus utalt arra, hogy a hatalom az orosz gazdaság visszaesésével számol, amely elérheti a GDP 2%-át is. A költségvetés bevételi tervét 102%-ra teljesítették, a kiadásit viszont 84%-ra – közölte a moszkvai Interfax hírügynökség, amely beszámolt arról is, hogy Sziluanov szerint az év utolsó hónapjában még igen jelentős kiadások várhatóak.

A RIA hírügynökség szerint 5500 milliárd rubelről van szó. A pénzügyminiszter nem sietett elárulni, miért várható decemberben ilyen jelentős kiadás, de valószínű, hogy ekkor számolhatják el az ukrajnai háború és a szankciók költségeit, így az év végére hiány keletkezhet a büdzsében. Putyin elnök szeptemberben Vlagyivosztokban arról beszélt , hogy a GDP 2%-kal csökkenhet Oroszországban az idén. Ezt a számot megerősítette Sziluanov is, amikor ismertette az első 11 hónap eredményeit az orosz gazdaságban.

Kifogyhat-e Putyin a pénzből?

A Kennan Institute szerint még másfél évig nem. A magas energiaárak biztosítják az orosz költségvetés egyensúlyát akkor is, ha az ukrajnai háború és a szankciók mind többe kerülnek. A stockholmi Békekutató intézet – SIPRI – szerint Oroszország katonai kiadásai Putyin uralkodásának 21 éve alatt 9,23 milliárd dollárról 65 milliárd dollárra emelkedtek. Ez nagyon dinamikus növekedés, de messze elmarad az USA 800 milliárd dolláros katonai kiadásaitól. Az ukrajnai háború minden bizonnyal nagyon sokba kerül, de az erőviszonyokra jellemző, hogy Ukrajna katonai kiadásai csak az egytizedét jelentik az orosz hadi költségvetésnek.

Az orosz kormány maga is recessziót vár az idei és a jövő évre. Ezen csakis az energiaexport számai változtathatnak. Andrej Sziluanov pénzügyminiszter többször is úgy nyilatkozott, hogy a 2023-as költségvetés összeállítása élete legnehezebb feladata.