Rendkívül szokatlan dolog derült ki a sárga őrült hangyákról
Különös dolog derült ki a már egyébként is fura nevű, invazív sárga őrült hangyákról (Anoplolepis gracilipes): a hangyák hím példányai két, egymással harcban álló sejtvonal keverékeit hordozzák – állapította meg egy új, a Science folyóiratban publikált tanulmány. Olykor más fajoknál is történnek ilyenek, jellemzően fejlődési rendellenességek által – a sárga őrült hangya lehet az első ismert állat, aminél ez egy alapvető aspektusa az életnek.
Az invazív hangyafaj leginkább Délkelet-Ázsiában és Óceániában terjedt el, és gerincteleneket, valamint néhány kisebb emlőst veszélyeztet.
A sárga őrült hangyák szokatlan biológiájáról az első nyomokat a genomjukba beágyazott genetikai markerek adták. Ezek arra utaltak, hogy a hím példányok sok genetikai marker két verzióját hordozzák. Ez – írja a Nature – azért szokatlan, mert a hím hangyák jellemzően nem megtermékenyített petesejtekből fejlődnek ki, és ebből fakadóan csupán egy genommásolattal rendelkeznek.
Akadnak ugyan olyan hangyafajok, melyeknél előfordulnak két genom-másolattal rendelkező, úgynevezett „diploid” hímek, ezek azonban jellemzően sterilek – a sárga őrült hangyák esetében minden hím diploid. Hugo Darras evolúcióbiológus szerint „ennek semmi értelme”.
Hogy jobban megértsék, mi is történik, Darras és társai elemezni kezdték a hanyafaj sejtjeit. Eszerint a hímek minden sejtje csak a hangya genomjának egy változatát tartalmazza, ez azonban sejtenként változik.
Voltak olyan sejtek, amelyek a királynőben jelen lévő „R” kromoszómát hordozták, míg olyanok is, melyek a genom egyedüli „W” kromoszómáját hordozták. A kutatók szerint a sárga őrült hangyák jellegzetessége a faj kasztrendszerében játszhat fontos szerepet.
A Nature megjegyzi: az egész felfedezés több kérdést vet fel, mint amennyit megválaszol. Nem világos például, hogy egyes spermiumok magjai miért nem egyesülnek a tojásmaggal, ami a szokatlan hímeket eredményezi.
Jól látható, hogy a területen még több vizsgálatra lesz szükség a jelenség megértéséhez – eközben folyamatosan próbálják kiirtani az invazív sárga őrült hangyákat, melyek a madárvilág élőhelyeit veszélyeztetik. Volt, ahol egy évtizedre volt szükség ehhez.
(A borítókép illusztráció.)