Régebb óta okoz szorongást és depressziót a Facebook, mint gondolták
Az Egyesült Államokban járványszerűen terjednek a mentális egészségügyi problémák, és a társadalomtudományi kutatások pedig egyre inkább arra jutnak, összefüggés van a közösségi média és a rossz mentális egészség között – kezdi cikkét a Psychology Today. Mindezt olyan tanulmányok dokumentálták, amelyek azt vizsgálják, hogy két dolog hogyan kapcsolódik egymáshoz, anélkül, hogy kimutatnák, hogy az egyik egyértelműen a másikat okozza.
Emellett olyan kísérleteket is végeztek, amelyek lehetővé teszik az ok és okozat megállapítását. Azok például, akiket véletlenszerűen osztottak be abba a csoportba, amely tagjai felhagytak a közösségi média használatával, kevesebb depresszióról és szorongásról számoltak be egy hét elteltével, mint azok, akik továbbra is a megszokott módon használták azt.
A kutatások azt mutatták, hogy a mentális problémákat a hírfolyam okozza, ezt azonban megcáfolja egy új tanulmány, ami egy jóval korábbi vizsgálaton alapszik.
A kutatást még 2004 és 2006 között végezték el a felsőoktatásban tanulók körében. Ez volt az az időszak, amikor a Facebook több főiskolán és egyetemen is megjelent. Mindez lehetővé tette a kutatók számára, hogy vizsgálják, miként változik az ott tanulók mentális egészsége.
Kiderült, hogy miután a Facebook megjelent, több diák is szorongásos zavarokról és depresszióról számolt be. Ők nagyobb eséllyel érezték magukat reményvesztettnek, kimerültnek és súlyosan depressziósnak, mint azok, akikhez még nem jutott el az oldal. Emellett több diák is arról számolt be, hogy ezek a problémák az oktatók körében is megjelentek.
A hatás azoknál a diákoknál volt a legerősebb, akik egyébként is hajlamosak voltak a szorongásra és a depresszióra.
A Facebook korábbi megjegyzései szerint az oldal egyszerűen kezdődött, egy olyan helyként, ahol a barátok és ismerősök megoszthatták egymással a fotóikat és élményeiket. A jelenlegi problémák csak később nyertek teret, amikor az emberek elkezdték kijátszani az egyre kifinomultabb algoritmusokat.
Jonathan Haidt pszichológus szerint három olyan változás is történt az oldalon, ami rontott a helyzeten: a Hírfolyam 2006-os bevezetése, a Tetszik gomb 2009-es megjelenése, valamint az ajánló algoritmus finomhangolása. Az új kutatás azonban azt mutatja, a Facebook már akkor mentális problémákat okozott, amikor ezek a funkciók még nem voltak benne.
Ha a Facebook kezdettől fogva negatív hatással volt az egyetemisták mentális egészségére, az arra utal, hogy nem csak a trollok és a propagandisták jelenléte okoz ilyen problémákat, hanem az, hogy a közösségi oldal létezik.