Budapest
2024 november 07., csütörtök
image

Rákellenes küzdelmet hirdetett Joe Biden

A bostoni, John F. Kennedy volt amerikai elnökről elnevezett elnöki könyvtárban és múzeumban elmondott beszédében Biden a Kennedy által egykor szorgalmazott űrprogramhoz hasonlította az ő mostani törekvését a rák elleni küzdelemre vonatkozóan.

Kennedy 60 évvel ezelőtt mondta el azt a híres beszédét, amelyben kifejtette azt a tervét, hogy az Egyesült Államok embert juttatna el a Holdra. Biden szerint az is olyan nemzeti cél volt, amely közös ügy mellett tudta egyesíteni az amerikaiakat.

Az elnök „merész, ambiciózus, de teljességgel kivitelezhető” tervnek nevezte a rák elleni gyógymódok fejlesztéséről, a rákos betegek helyzetének jelentős javításáról szóló elképzelését. Biden februárban azt tűzte ki célul, hogy a következő 25 évben több mint 50 százalékkal kellene csökkenteni a rákhoz köthető halálozások számát.

Bostoni beszédében az elnök arra szólította fel az egészségügyi magánszektort, hogy tegye elérhető árúvá a gyógyszereket, és tegye rendszeresebbé az adatok közzétételét. Elmondta, hogy szövetségi pénzügyi támogatást kap egy olyan tanulmány, amelyben azt vizsgálják, hogyan lehetne különböző rákos megbetegedéseket vérvizsgálatokkal kiszűrni, ami drámai javulást hozhatna az elváltozások korai felismerésében.

Danielle Carnival, a rákellenes küzdelem fehér házi koordinátora az AP amerikai hírügynökségnek elmondta: óriási lehetőséget látnak a daganatok korai felismerésére összpontosító diagnosztikus módszerek feltérképezésében. Az egyik legígéretesebb új technológia, hogy egyetlen vérvétel eredménye többféle rákos megbetegedést kimutathat már igen korai stádiumban, ami kulcsfontosságú lehet a sikeres gyógyításban – mondta el Carnival.

Az Amerikai Rákszövetség becslései szerint 2022-ben összesen várhatóan 1,9 millió rákos megbetegedést diagnosztizálnak majd az Egyesült Államokban, és több mint 609 ezer ember hal bele daganatos betegségbe. Az amerikai járványügyi és betegségmegelőzési központ (CDC) szerint a rák a második számú vezető halálok az Egyesült Államokban a szívbetegségek után.

A rákellenes küzdelem részben Biden elnök személyes ügye is: fia, Beau Biden 2015-ben agydaganat miatt halt meg. A washingtoni kongresszus ezután olyan jogszabályt fogadott el, amely a következő hét évre több mint 1,8 milliárd dollárt irányzott elő rákkutatásra.

Bár Biden az űrprogram ambíciójához igyekszik hasonlítani a rákellenes küzdelemben tett mostani erőfeszítéseket, utóbbiak jelenleg nem kapnak olyan sok költségvetési forrást, mint annak idején az Apollo-program, amelyet mai értéken számolva mintegy 220 milliárd dollárral támogattak. Biden célkitűzése sokkal inkább a magánszektor beruházásaira támaszkodik.