Budapest
2024 november 01., péntek
image

Rainer-Micsinyei Nóra: Nem voltam még kecskepásztor Angliában, de éreztem már magam egyedül

„Kiskoromban, értelmiségi szülők gyerekeként (apja az ismert történész, anyja egyetemi tanár – a szerk.) nagy elvárás volt, hogy sokat olvassak. Viszont én aktívabb gyerek voltam, nehezemre esett már akkor is lelassulni annyira, hogy az olvasásra tudjak koncentrálni” – mondja az 1988-as születésű Rainer-Micsinyei Nóra. A többek között a Testről és lélekről és a Toxikóma című filmekből, illetve A Tanár című sorozatból is ismert színésznő a Grosan Cristina által rendezett A legjobb dolgokon bőgni kell című filmben nemcsak a főszerepet, hanem a forgatókönyvet is jegyzi.

„Az AKG gimnáziumban talált meg a színjátszás, és soha nem éreztem annyira elememben magam, mint előadás közben. Minden más unalmasnak tűnt ahhoz képest. De arra is tisztán emlékszem, hogy egyértelműen tudtam, én saját jogon akarok karriert építeni, nem a szüleim nyomdokán haladva. Mindemellett ma már egyre jobban érdekel a társadalomtudomány, a doktori témámnak is van szociológiai aspektusa.”

Rainer-Micsinyei Nóra © Fazekas István

„Színház az egész világ” – szól a shakespeare-i bonmot. Ő úgy véli, ez igaz fordítva is. A világot, a napi környezetünket a színháznak is ábrázolnia kell. „Számomra teljesen érdektelen az a színházi projekt, amelyik nem reflektál a mára. Mióta Putyin megtámadta Ukrajnát és elindult a háború, még inkább érzem, hogy annyira éles a helyzet ma a világban, amit szerintem nem lehet kikerülni, nem tudod olyan mélyre dugni a homokba a fejed, hogy ne üssön arcon a valóság” – mondja.

Szerinte egyenesen eltékozolt lehetőségek azok az előadások, amik nem akarnak semmit mondani arról a világról, amiben éppen élünk. Talán ezért is vonzódik mostanában jobban a filmhez, aminél – mint mondja – egyértelműbben adott az esély arra, hogy arról beszéljen, amiben élünk. „Illetve, azt hiszem, ezért örülök annyira, hogy bejött az életembe a stand-up. A Dumaszínház Innen szép nyerni című estjében annyit beszélhet arról, amiben élünk, amennyit csak akar, és olyan humorral, amilyennel ő akarja.

Rainer-Micsinyei Nóra © Fazekas István

Úgy gondolja, minden színész a való életből veszi az inspirációt a karakterei megformálásához. „Szerintem minden érzés megvan bennünk. Nem voltam még kecskepásztor Angliában, de, mondjuk, éreztem már magam egyedül, és kilátástalannak a helyzetem, ahogy a szerepemet is, teljesen mindegy, hogy semmi közöm nincs ahhoz a kulturális közeghez, amiből jön, az érzés ugyanaz. Tehát az érzelmi tapasztalataimból építek, és figyelek másokat, egy-egy szerepről eszembe jut egy ember, akivel már találkoztam életem során, és akkor hozzá hasonlóvá formázom a karakterem.”

Nemcsak a színészi munkájánál, hanem a filmforgatókönyv-íráskor is a saját tapasztalataira hagyatkozik. A legjobb dolgokon bőgni kell kerettörténete Grosan Cristina rendező személyes tapasztalatából jött, de a párbeszédek, a szituációk kettőjük személyes tapasztalataiból. „A főszereplő alapproblémájával, miszerint minél jobban próbál mindenkinek megfelelni, annál kevésbé sikerül, én is átéltem, innen indult az, hogy megkerestem Cristinát annak idején, hogy csináljunk együtt filmet a saját generációnkról. Párbeszédek szintjén is van, ami egy az egyben megtörtént velem, hívott már fel híres rendező véletlenül telefonon, és én sem tudom soha, hogy hol van a kapunyitó.”

A művészet, a színház is ősi dolog, amellyel az ember szívesen lépett át a fantáziavilágba. A színésznő szerint erre mindig szüksége lesz az emberiségnek. Mint mondja, szerinte a színház, az, hogy emberek történeteket mesélnek egymásnak, így dolgozzák fel saját konfliktusaikat, örömüket, tanulnak a világról, az emberi kapcsolatokról.

Hozzáteszi, hogy a forma viszont változik: „reményeim szerint itthon is előbb-utóbb túlnő majd a kukucskáló színházon, és olyan más művészeti ágakkal összekapcsolódva készülnek majd színházi előadások, mint a képzőművészet, a filmművészet, és valószínűleg lesz olyan is, hogy a videójáték és a virtuális valóság is fontos része lesz a színháznak. Nem tehetünk úgy örökké, még a színházban sem, mintha a világon nem létezne okostelefon sem.”

Balla István

Fizessen elő a magazinra, most sokféle kedvezmény várja.