17° Budapest
2024 november 01., péntek
image

Rács mögé kerül egy hónapra az Országos Roma Önkormányzat elnöke

Egy hónapra elrendelte pénteken a Budai Központi Kerületi Bíróság nyomozati bírója az Országos Roma Önkormányzat (ORÖ) vesztegetéssel gyanúsított elnökének letartóztatását – mondta el a hvg.hu kérdésére Szabó József Tamás, a Fővárosi Törvényszék szóvivője. A döntés egyelőre nem jogerős, de az Agócs János elleni kényszerintézkedés – amire az ügyészség tett indítványt – azonnal végrehajtható, vagyis az eddig őrizetben lévő roma vezető letartóztatásba kerül.

A döntés indoka a bűnismétlés veszélye volt, és az, hogy a gyanúsított szabadlábon hagyása esetén megkísérelheti meghiúsítani a nyomozást.

A Budapesti Regionális Nyomozó Ügyészség kedden vette őrizetbe Agócs Jánost, másnap pedig hivatalosan csak annyit közölt az ügyészség, hogy korrupciós bűncselekmény elkövetésével gyanúsítják az ORÖ elnökét, és hivatali vesztegetés elfogadásának bűntette miatt folytatnak nyomozást. Csütörtökön aztán a Központi Nyomozó Főügyészség további részleteket is elárult, és közölték, hogy

Agócs János a megalapozott gyanú szerint 2022 nyarán azzal keresett meg több kisebbségi önkormányzati képviselőt, hogy 30 millió forint ellenében átadja részükre az ORÖ elnöki tisztségét.

Az ügyészség szerint a 30 milliós összegből 18 millió forint a lemondásakor járt volna Agócsnak, a fennmaradó 12 milliót pedig decemberéig kellett volna átadni neki. Az elnök a gyanú szerint vállalta, hogy a pénz ellenében lemond az ORÖ elnöki tisztségéről, helyettesítésével a pénzt átadót bízza meg, és közreműködik az illető elnökké választásában.

A hvg.hu az ügy további részletei iránt is érdeklődött a vádhatóságnál. Így például rákérdeztünk arra, hogy az Agócs elfogásakor készített és az ügyészség által közzétett képeken jól látszik a lefoglalt nagy mennyiségű készpénz, így elképzelhető, hogy az elfogás a pénz átadásakor történt, de vajon mi lett az ügy másik fontos szereplőjével, a vesztegetővel vagy legalábbis a pénz átadójával?

Arra is kíváncsiak voltunk, hogy az ügyben nyomozati alku felajánlása, illetve elfogadása történt-e, továbbá arra is, hogy a nyomozáshoz kapcsolódóan titkos információgyűjtés vagy titkos adatszerzés történt-e? Megkérdeztük azt is, hogy Agócson kívül az ügynek van-e más gyanúsítottja is, és ha igen, őt mivel gyanúsítják? A vádhatóság csak annyit válaszolt a hvg.hu-nak:

az eddigieken túlmenően további tájékoztatás “a büntetőeljárás érdekeire tekintettel nem adható".

Az ügyészség így nem válaszolt a hvg.hu azon kérdésére sem, amelyben utaltunk arra a személyre, aki információink szerint a vesztegetési pénzt átadta Agócsnak, illetve aki – ha csak látszólag is, de – belement volna, hogy “átvegye” tőle az ORÖ vezetését. Nem kaptunk választ arra a kérdésünkre sem, hogy az ügyészség Agócs “lebuktatásáért” cserébe ajánlott-e nyomozati alkut bárkinek?

Az ügy érdekessége egyébként, hogy az ORÖ elnöki posztja választott tisztség, ami nem átruházható – éppúgy, mint egy parlamenti képviselői mandátum. Így Agócs, ha ígért is olyat, hogy pénzért cserébe “átadja” a posztját másnak, biztosan nem valósíthatta volna meg. Az ORÖ elnökét választó közgyűlésnek a személyi összetételét ismerve még az is elég merész ígéret lett volna, hogy az elnök eljár a kiszemelt utód megszavazása érdekében, hiszen nem biztos, hogy tudta volna garantálni a megfelelő többséget. Szintén

érdekes kérdés, hogy mindezek ismeretében ki az, aki egy ilyen bizonytalan “ígéretre” hajlandó 30 millió forintot áldozni.

Agócs őrizetbe vétele egyébként a Blikk írása szerint meglepte a családját. A lánya így nyilatkozott a lapnak: “Derült égből villámcsapásként ért minket a hír. Soha nem gondoltuk volna, hogy ilyen helyzetbe kerül az édesapám.” Eközben a kormánypárti sajtó már “baloldali” korrupciós ügyként igyekszik tálalni az esetet, csak mert egyszer Agócs odaállt egy képre Márki-Zay Péter mellé.

(Nyitóképünkön Agócs János ORÖ-elnök a letartóztatásáról döntő bírósági ülés előtt)