Ráállították a mesterséges intelligenciát a kopaszodásra, megtalálhatta az ellenszerét
Komplett iparág épült már arra az ígéretre, hogy a különböző szerek segítségével megállítható/csökkenthető a hajhullás üteme, sőt, olyan terméket is találni a piacon, amelyik azt ígéri, hogy újra kinőhetnek a hajszálak. Ez utóbbiban talán kevésbé érdemes vakon megbízni, az Amerikai Kémiai Társaság (American Chemical Society, ASC) azonban ez utóbbi téren végzett egy kísérletet, az eredmény pedig valóban ígéretesnek tűnik.
A Nano Letters című tudományos lapban azt közölték a kutatók, hogy a mesterséges intelligencia segítségével egy új, mikrotűs tapaszt fejlesztettek ki. Az eszköz úgy működik, hogy semlegesíti a kopaszodást okozó reaktív oxigéngyököket a fejbőrben. Az állatkísérletek azt mutatták, hogy az egereknél sikerült vastagabb és sűrűbb szőrt növeszteniük az állatoknak.
Ahogy az Interesting Engineering is írja, a hajhullás leggyakoribb formája az úgynevezett androgén alopécia. Az ilyen esetekben a hajhagymák működése fokozatosan romlik, a hajszálak anagén növekedési fázisa pedig ezzel párhuzamosan csökken. A felmérések szerint ez a férfiak 80 százalékát és a nők 50 százalékát érinti.
Az androgén alopéciában számos tényező szerepet játszik. Lehet genetikai eredetű, de a hormonok miatt is előfordulhat, de ugyanezt okozza az úgynevezett oxidatív stressz is, amikor a szabad gyökök és az antioxidánsok egyensúlya felborul. A szervezet olyan antioxidáns termeléssel igyekszik felvenni a küzdelmet a probléma ellen, mint a szuperoxid-dizmutáz (SOD).
A kutatók korábban próbáltak SOD-ot utánzó anyagokat létrehozni, de a siker nem volt teljes. A szakemberek ezért a mesterséges intelligencia felé fordultak. A több ezer kémiai anyag közül végül 91 olyat talált a rendszer, ami potenciálisan jó lehet SOD-ként. Végül azt találták, hogy a mangán-tiofoszfát (MnPS3) lehet az egyik leghatékonyabb szer.
Az emberi bőr sejtjeivel végzett kezdeti kísérletek során a nanolapok jelentősen csökkentették a reaktív oxigéngyökök szintjét anélkül, hogy kárt okoztak volna. Ezután jött az egérkísérlet, ami igen eredményesnek bizonyult: 13 napon belül az állatok szőre regenerálódni ezdett, a szálak vastagabbnak és sűrűbbnek tűntek, mint a kopaszság kezelésére általánosan használt gyógyszerrel történt kezelésnél.
A kutatók kifejtették, hogy tanulmányaik nemcsak egy nanozim-kezelést hoztak létre a potenciális hajregeneráció érdekében, de azt is bebizonyították, hogy a számítógép segítségével a jövőben több nanozim-terápiát is tervezhetnek.