Budapest
2024 december 25., szerda
image

Putyin gyerekkora jó ideje már nemcsak őt, hanem az egész világot kísérti

Vlagyimir Putyin 70 éves lett, és miközben már nemcsak az ukránok, hanem az oroszok valóságába is behozta a háborút, feltehetően még mindig dolgoznak benne azok a személyes és transzgenerációs háborús traumák, amelyeket a gyerekkorából hoz magával. Az orosz elnök fejébe nagyon sokan próbáltak belelátni, magyarázatot keresni a tetteire azóta, hogy több mint két évtizeddel ezelőtt szinte a semmiből megjelent az orosz politikában, és azóta sem volt hajlandó távozni onnan. Az őt megfejteni próbálók egyetértenek abban, hogy – mint minden más ember esetében – a gyerekkora meghatározó módon huzalozta a gondolkodását, a világnézetét, a külvilághoz fűződő kapcsolódását és a világról kialakult értelmezését.

Putyin 1952 októberében született, azaz hét évvel a második világháború után. Nemcsak a szülővárosa, Leningrád, hanem a szülei is magukon viselték még a háború fizikai és lelki sebeit. A város 900 napon át volt ostrom alatt, több mint egymillióan haltak meg, aki életben maradt, joggal érezte, hogy ezt csak a csodának köszönhette. Putyin apja, Vlagyimir súlyos és maradandó sérüléseket szerzett a Leningrádtól nem messze zajló harcokban, az anyja, Maria majdnem éhen halt (a családi anekdota szerint halottnak hitték, és már a hullák közül húzták ki végül, amikor meghallották a nyögéseit). Az pedig, hogy két fiuk korábbi elvesztése után a negyvenes éveikben gyerekük született, tényleg csodaszámba ment. Masha Gessen orosz-amerikai publicista az PBS-nak adott csaknem kétórás interjúban mindebből egy fontos személyiségjegyet vezet le: hogy Putyin később kiválasztottnak érezhette magát. Gessen Putyin-életrajzából egy sötét, nem gyereknek való gyerekkor rajzolódik ki a háború utáni Leningrádban, amely egy „gonosz, éhes, elszegényedett hely volt, amely gonosz, éhes, vad gyerekeket nevelt”.

Putyin egy olyan világba született, amelynek a mindennapjait az éhezés, a nélkülözés, a háborús sérülések és a gyász határozta meg. A gyerekkorát pedig az a jelenség, amelyre akkor nem is volt még szó: a bullying. A Putyin szülők a háború alatt elveszítették a házukat, és egy koszos, lakhatásra alig alkalmas, konyha és fürdőszoba nélküli városi bérlakásba költöztek a háború után, és mivel dolgozniuk kellett, és gyerekfelügyelet mint olyan nem létezett, Putyin lényegében felnőtt kontroll nélkül nőtt fel.

Az ötödik emeleti lakásba balesetveszélyes lépcső vezetett. A Putyin gyerekkorába a felnőttkorán keresztül betekintést nyújtó Julia Ioffe orosz születésű amerikai újságíró szerint a borzalmas körülmények ellenére a kis Vlagyimir még így is szerencsés volt, mert ő, sok más kortársával ellentétben, legalább ismerhette az apját.

Julia Ioffe Putyin gyerekkori személyiségfejlődését egy fontos helyszínhez köti: az úgynevezett dvorhoz, ehhez a nyílt udvarhoz, az újonnan épített lakóházak közötti nyílt térhez, amelyet „társadalmi Serengetiként” emleget. Ahogy írja, ez volt a szó szoros értelmében vett élet iskolája a Putyinhoz hasonló fiúk számára, a tantárgyak között pedig nemcsak a focilabda kergetése és a verekedés volt, hanem a fizikai erőre, szigorú (csak erőszak által megváltoztatható) hierarchiákra, a karikatúraszerű férfibecsületre épülő magaviselet is.

Itt mindenki ismert mindenkit, senki nem tudott kibújni a dvor törvényei és az itt kiosztott címkék alól. Putyin gyerekként az ideje nagy részét itt töltötte, igazi utcagyerek volt, és annyira rossz tanulónak számított, a magaviselete miatt annyiszor kapott megrovást, hogy nem léphetett be a fiatal kommunista pionírok közé sem. Az utcagyerek státuszt egyébként később maga Putyin is vállalta, része lett a politikusi imázsának.

Putyin KGB-s múltja sokszor előjön megfejtésként a viselkedésére, de Julia Ioffe szerint legalább ennyire fontos csomagot hoz magával az orosz elnök a dvorból.

Az utcai tapasztalatok nyomot hagytak a testtartásában, abban, ahogy a bizalmat, a lojalitást és az árulást kezeli, vagy épp a szlengben, amit használ. A szerző megjegyzi, hogy amikor először jutott hatalomhoz, a moszkvai és szentpétervári értelmiségieket nemcsak a KGB-s múltja hökkentette meg, hanem az is, ahogy beszélt: a dvor zsargonját emelte be a hatalomba.

Annak a generációnak a tagjai, akik az ötvenes években születtek, és szintén a dvorban nőttek fel, átlátnak Putyinon. Számukra épp az utcai tapasztalatok miatt egyértelmű, hogy Putyint a mai napig zavarja a testmagassága, a dvorban ugyanis kicsinek és vékonynak lenni komoly hátrányt jelentett. (Ioffe megjegyzi, hogy Putyinnak a mai napig van fotósa, aki tudja, milyen szögből kell fényképezni az elnököt, hogy ne tűnjön alacsonyabbnak, mint mások.)

Itt jött be a képbe a putyini mítosz másik fontos eleme, a dzsúdó. © MIKHAIL KLIMENTYEV / SPUTNIK / AFP

A vezetői stílusának az elemei is a férfierőre alapozó dvorban alakultak ki, az itt szerzett „tudás” az irányításra vágyó kisfiúnak egy ideig elég volt az iskolában is, amely csak addig érdekelte, amíg ezt a fajta társas dominanciát érvényesíteni tudta, de amikor kiderült, hogy az udvarban szerzett képességek már nem elegek, jött a harcművészet. „10 vagy 11 éves koromban kezdtem el sportolni, amikor világossá vált, a kötekedő személyiség nem elég, hogy első legyek a dvorban és az iskolában” – mesélte abban az életrajzi könyvben (First Person), amelyet a 2000-es elnöki színrelépésekor írtak róla, és amelyben az elnöki imázs szempontjából keretezi a gyerekkorát. „A dzsúdóban nincsenek puhány alakok” – mondta.

Julia Ioffe szerint a dvorban megtanult leckék a mai napig alakítják Putyin gondolkodását és tetteit. Ebben a közegben azt tanulta meg, hogy akinek hatalma van, annak igaza is van, hogy a meglévő hierarchiákat csak erőszakkal lehet megváltoztatni, hogy csak az erő számít, és a hatalom zéró összegű játszma: a dvorban csak egy győztes lehet.

 

Putyin, bár kisebb volt, mint az udvar hangadói, szembeszállt velük, ahogy Darryl Cunningham Putyin-életrajzában megszólaló egyik gyerekkori barát felidézi: a fiatal Vlagyimir bármilyen piszkos módszert bevetett, hogy győzzön: harapott, karmolt, hajat húzott, és megverte a nála nagyobbakat. „Még ma is ignorálja a szabályokat, amelyekhez mások tartják magukat, még mindig az a kis kölyök, aki piszkos módszerekkel verekszik”. Masha Gessen közben arról ír, hogy Putyin a bullying áldozatából maga is bullyvá vált. Szintén egy gyerekkori barát mesélte az írónak, hogy a gyerek Putyin ingerlékeny volt, bármin képes volt megsértődni, és azonnal erőszakkal esett neki a másiknak.

Bármit megtett, hogy senki se alázhassa meg semmilyen módon

– mondta a gyerekkori szemtanú.

Ennek a gyerekkornak egy érdekes epizódja az, amelyet Putyin mintegy figyelmeztetésként többször is felidézett. Az ötödik emeleti lakásukhoz vezető lépcsők nemcsak veszélyesek voltak, de a lépcsőház tele volt patkányokkal is. „Ott, azon a lépcsőn tanultam meg, hogy mit jelent sarokba szorítva lenni” – mondta Putyin az újságíróknak. Gyerekként folyton botokkal üldözték a patkányokat, de egyszer az egyikük beszorult a sarokba, és nem tudott hová menekülni. „Ekkor fordult meg, és rám vetette magát. Váratlan volt, és nagyon ijesztő. Most már a patkány üldözött engem” – mondta Putyin, akinek mentenie kellett saját magát, végül sikerült bemenekülnie a lakásba, és becsapni az ajtót. Putyin fontosnak tartotta, hogy elmondja ezt a történetet a róla készült életrajzban:

egy utcai huligánt senki ne merjen sarokba szorítani.