Budapest
2024 november 19., kedd
image

Prosztatagyulladástól a meddőségig

Hajszálnyira a meddőségtől

Először csak az éjszakákat félbeszakító vizelési inger tűnt fel Erikának. Férje, Norbert egy ideje minden éjjel kétszer-háromszor felkelt, hogy könnyítsen magán. De mindig találtak rá magyarázatot: este sok folyadékot fogyasztott, biztos a vacsora hajtotta meg, gyümölcsöt evett lefekvés előtt, és így tovább.

„Most visszagondolva, egy idő után már nappal is jóval többször járt vécére. Sőt, furcsa volt, hogy az együttléteink ritkán ugyan, de kicsit fájdalmasak is voltak Norbinak. Mégsem tudtam ezzel többet foglalkozni, mert épp akkoriban kezdtem el a meddőségi kivizsgálásaimat, ugyanis hiába szerettünk volna babát, nem akart összejönni. Amikor minden leletem negatív lett, akkor kezdtünk el Norbira is fókuszálni” – meséli a 32 éves kismama.

Az ondóvizsgálaton hamar kiderült: férje spermiumszáma vészesen lecsökkent, de a megmaradt spermiumok is lomhán mozogtak. Az urológus kérdéseire villant csak be Erikának, hogy Norbinak hozzávetőlegesen akkor kezdődtek a vizelési és szexuális panaszai, amikor elkezdett rendszeresen uszodába járni. Hamar kiderült: a meddőség felé vezető út a férjénél a krónikus prosztatagyulladással kezdődött, s rossz belegondolni, hogy egy banális uszodai bakteriális fertőzés hova vezethetett volna, ha a babaprojekt miatt nem kezdik el kivizsgálni.

Az Erika férjénél is diagnosztizált prosztatagyulladás a 30-50 éves férfiak 15-25 százalékát érinti, ezzel az ötödik iksz alatti férfiak leggyakoribb urológiai kórképe, amely sokszor a sterilitásért is felelős. Ma már tudjuk: az egyre aggasztóbb méreteket öltő meddőségért a nők és a férfiak ma már azonos arányban (40-40 százalékban) okolhatók, míg az esetek 20 százalékánál egyéb tényezők állnak fent.

Nehezen diagnosztizálható

A férfiak felelőssége, hogy a prosztatagyulladás kisebb-nagyobb problémáival orvoshoz forduljanak, ám a kórkép kezelése sokszor még nekik is feladja a leckét. Hiszen nemcsak szerteágazó tünetekkel jár, de igen „ragaszkodó típus” is, ezért nem mindig lehet elsőre megtalálni a megfelelő ellenszert. Sajnos csak a férfiak töredéke olyan szerencsés, hogy az első kezelésekre nyomtalanul elmúlik a betegség, ám ennek nem szabad elriasztania a férfiakat attól, hogy segítséget kérjenek a panaszaikra.

Az, hogy az orvosokat is próbára teheti a hosszan, akár évekig is elhúzódó és időről időre fellángoló prosztatagyulladás, amiatt is lehet, mert sokszor több tényező együttesen hat. Azaz még ha baktérium okozta is az első tüneteket, utána beindulhat egy ördögi kör, ami mindig ugyanoda juttatja a pácienst. Ennek okai között lehetnek az esetleges vizeletvisszatartási problémák, a helytelen táplálkozás és életmód, immunrendszeri tényezők, de még a lelki okok is.

A tünetek belobbanhatnak hirtelen, és vissza-visszatérhetnek. Intenzitásuk, megjelenési helyük, időtartamuk nagyban függ a gyulladás eredetétől vagy okától. Az akut tünetek mögött általában bakteriális fertőzés áll, amit kísérhet láz, hidegrázás, ízületi fájdalmak, gyengeség, rossz közérzet és étvágytalanság is. A legjellemzőbb tünet mégis a vizeletürítési probléma megjelenése. Mivel Norbert is csak ezt érzékelte, sokáig nem gondolta, hogy ebből komolyabb baj lehet.

„Igaz, folyamatosan vizelési ingerem volt, mintha sosem tudtam volna teljesen kiüríteni a hólyagomat, a vizeletem sugara pedig vékony és akadozó lett, de azt hittem, magától elmúlik majd” – mondja a leendő apuka. Azóta ugyanis a kezelés hatására babát várnak Erikával.

Mint később megtudta, neki szerencséje volt, hiszen a duzzadt prosztata miatt előfordul az is, hogy egyesek csak pár csepp vizeletet tudnak kipréselni magukból, sőt, olykor gennyes váladék vagy véres vizelet is távozhat a hímvesszőből. (Teljes vizeletelakadás esetén azonnali szakorvosi beavatkozás szükséges.) A fájdalomig is súlyosbodó diszkomfortérzés eluralkodhat szinte az egész kismedencében, és kisugározhat a herékre, a gátra, a végbélbe, illetve a has vagy a hát alsó részére is. Norbert pedig a fájdalmaira is választ kapott orvosától, hiszen a prosztatagyulladás erősen befolyásolhatja a szexuális életet is. Logikus: a kellemetlen érzések miatt csökken a vágy, ami merevedési problémákat okozhat, de korai vagy fájdalmas magömléssel, sőt, véres spermával is jelezhet a betegség.

Egyszerű vérvizsgálatból kiderül

Ha a tüneteket nem veszik komolyan, a krónikus prosztatagyulladás évekig fennállhat. Magától nem gyógyul, nem múlik el, miközben nullára csökkentheti a gyermekvállalás esélyét. Pedig a betegség egyébként gyógyszeres kezeléssel pofonegyszerűen gyógyítható.

A prosztata, másnéven dülmirigy érintettségét laborvizsgálatokkal lehet kimutatni, amihez andrológushoz kell fordulni. Ilyenkor az úgynevezett PSA-érték meghatározása (prosztataspecifikus antigén fehérje) fontos, mivel a PSA-szint a prosztatabetegségek esetében a normál érték többszöröse lehet.

Tekintve, hogy a PSA értéke még egészséges férfiaknál is eltérhet, illetve életkor függvénye is lehet, az orvosnak az évenkénti PSA-szint-mérés ad megfelelő információt, hogy az értékek mennyire kórjelzők. Egy negyvenes éveiben járó férfi átlagos PSA-szintje 0,7 ng/ml, ezzel szemben egy hetven feletti férfinél kétszer ennyi, 1,5 ng/ml számít átlagos értéknek. Egyértelműen problémás szintről a 4 ng/ml-nél magasabb értékek esetén beszélünk.

Ezek után dönt az orvos arról, hogy a lassacskán divatjamúlt beavatkozásnak számító prosztatamasszázs, gyógynövények, izomlazító, gyulladáscsökkentő vagy antibiotikum lesz-e a megfelelő terápia. Norbertnek elég volt két antibiotikumkúra s némi életmódbeli változtatás, hogy „kiüsse” a krónikussá vált állapotot és megkapják a legnagyobb ajándékot az élettől.