Budapest
2024 november 28., csütörtök
image

Pletyka-algoritmusért és a kiskacsák úszásának vizsgálatáért is járt idén az anti-Nobel-díj

A BBC beszámolója szerint idén – ahogy a koronavírus-járvány kirobbanása óta – ismét egy internetes közvetítésen keresztül osztotta ki a díjakat az Annals of Improbable Research nevű humormagazin. Az „elismeréseket” a hagyományoknak megfelelően valódi Nobel-díjas tudósok adták át.

Az egyik díjazottja a Biztonságtechnikai IgNobelt kapta meg. Ő a svéd mérnök, Magnus Gens, aki egy olyan bábut fejlesztett ki, amivel az autógyártók kipróbálhatják, hogyan törik össze a kocsi, ha egy jávorszarvassal ütközik. Gens büszke az elismerésre. A bábu létrehozásához először az állat anatómiáját kellett tanulmányoznia, és még olyan szempontokat is figyelmebe kellett vennie a megépítésekor, mint az állat testén belül változó sűrűség.

Persze a kutatása csak elsőre tűnik viccesnek: kiderült, hogy a 2000 kg-os autó nem lassul le annyira a 250-300 kg-os jávorszarvas elütésekor, hogy a légzsákok működésbe lépjenek.

Magnus Gens munkája mellett több más kutatást is díjaztak. A fizikai IgNobel-díj nyertese például azt vizsgálta, hogy hogyan úsznak a kiskacsák alakzatban, egy japán kutatócsoport pedig azt próbálta meg kideríteni, hogy hogyan használhatjuk a leghatékonyabban az ujjainkat egy gomb elforgatásakor.

A díjazottak listája az alábbiak szerint alakult: