-1° Budapest
2024 november 09., szombat
image

Petíció indult a Budapest Jazz Club újranyitásáért

A minap mi is beszámoltunk arról, hogy a költségek brutális növekedés miatt bezár a Budapest Jazz Club. A fővárosi fenntartású szórakozóhely újranyitásáért most petíció indult, ezzel egybekötve Bágyi Balázs, a Magyar Jazz Szövetség elnöke nyílt levelet is megfogalmazott Karácsony Gergely főpolgármesternek címezve. A levélben ő és a petíció aláírói arra kérik Karácsonyt, hogy "a lehető legrövidebb időn belül tegyen meg mindent annak érdekében, hogy a klub rövid és középtávú működése mielőbb helyreállhasson". "A Budapest Jazz Club a hazai jazz művészek központi fellépő- és alkotóhelye, amely nélkül az itt rendszeresen színpadra álló művészek jelentős mértékű fellépési lehetőségtől esnek el. Sokunknak a BJC-ben való rendszeres szereplési lehetőség teremti meg a havi fellépésszám bázisát, ez a hely képezi a műfaj művészeti központját, melyben megszámlálhatatlan hazai lemezbemutató koncert és ősbemutató, vizsga- és diplomakoncert, valamint a külföldi vendégeket is mágnesként vonzó Jam Session koncertsorozat valósult meg 15 éven keresztül" – írják.

A petíciót ezidáig már több százan aláírták, köztük a hazai jazz-szakma prominens szereplői.

Karácsony Gergely röviddel ezután arról posztolt, hogy javaslatára a Fővárosi Közgyűlés rendkívüli, plusz tízmillió forint támogatást nyújtott BJC-nek, ami így újra kinyithat, és az idei évben ingyen használhatja a fővárosi tulajdonban lévő székhelyét. "Ennél többet sajnos nem tudunk adni, rengeteg támogatásra szoruló kulturális műhely van, amelynek még ennyi támogatás sem jutott", fogalmazott a főpolgármester, aki hozzátette: felháborítónak tartja, hogy "a klub vezetése azt a hamis látszatot keltette, hogy a pénzügyi problémáit a főváros okozta", holott a valódi probléma az, hogy idén semmilyen támogatást nem kaptak a kulturális minisztériumtól.

Ahogy korábbi cikkünkben is írtuk a BJC hétfő esti posztja alapján, a szórakozóhely közvetlen fenntartója a Fővárosi Önkormányzat közszolgáltatási partnere, a Jazzart Közcélú Alapítvány, amely 2012-ben kötött szerződést az önkormányzattal. 2012 óta azonban 44,3 százalékkal, havi 833 500 forint plusz áfáról 2023-ra havi 1,2 millió forint plusz áfára ugrott a bérleti díjuk, mindemellett 2020-ban kötöttek hosszú távú rezsiszerződést, az akkor 31 millió forintjukba került.

A klub üzemeltetői szerint a bérleti díj kifizetése a kezdetektől fogva nem volt zökkenőmentes, többször is kongatták a vészharangot a Fővárosi Önkormányzatnál. Azonban az önkormányzat próbálkozásai arra, hogy több forrást teremtsenek elő a klub működésére, nem jártak sikerrel. Június 21-én kézhez kapták bérleti szerződésük felmondását, hétfőn pedig a vagyonkezelő zárcserével és lakatokkal bezárta a klubnak helyet adó ingatlant.