Pénzbüntetésre ítélte a bíróság a magukat Rubens-képhez ragasztó klímaaktivistákat
Pénzbüntetésre ítélte a müncheni kerületi bíróság azt a három klímaaktivistát, akik közül ketten hozzáragasztották magukat Rubens Betlehemi gyermekgyilkosság című festményének a keretéhez, miközben a harmadik társuk filmezte az egész akciót – írja a Spiegel.
Az eset még augusztus végén történt az Alte Pinakothek múzeumban (az elmúlt időszakban több hasonló tiltakozás is volt). Az elkövetők az Utolsó Generáció nevű klímavédelmi szervezet aktivistái. Az ügyészség szerint 11 ezer eurós kárt okoztak a tettükkel, megsérült például a kép kerete, amiről a múzeum munkatársainak és a rendőröknek oldószerekkel kellett leszedniük a két odaragasztott férfit. Ezen kívül a falban is esett kár.
Nem törvényszerű, hogy azzal hívjuk fel a figyelmet az éghajlati problémákra, hogy megrongáljuk az emberiség egyedülálló kulturális értékeit – mondta az akció után Bernhard Maaz, a Bajor Állami Festészeti Gyűjtemények főigazgatója. Egy olyan festmény, mint a Betlehemi gyermekgyilkosság, valamint a történelmi aranyozott keret felbecsülhetetlen kultúrtörténeti értéket képvisel – tette hozzá.
A bíróság nem hozta nyilvánosságra a pénzbüntetés mértékét, ugyanakkor a per folytatódik, mert a videós és az egyik fiatal fellebbezett. Emellett a múzeum is jelezte, hogy polgári pert indítanak, hogy behajtsák az aktivisták által okozott kárt.
Az Utolsó Generáció a héten Bécsben is akciózott, olajos folyadékkal öntötték le a Leopold Múzeumban a „Halál és élet" című Klimt-festményt.