Budapest
2024 november 16., szombat
image

Példátlan mérést végzett el a Holdon az indiai Vikram leszállóegység

Múlt héten az indiai Csandrajáan–3 űrhajó leszállóegysége elérte az égitest felszínét, azóta pedig már a Pragyan holdjáró is kigurult belőle, hogy méréseket végezzen a landolási zóna környékén.

Eközben a Vikram sem vesztegette az idejét, így máris értékes adatokat küldött vissza a Földre – írja a Gizmodo. Az egység a fedélzetén lévő szonda segítségével már meg is merte a déli pólus talajának hőmérsékleti profilját – ilyesmire korábban más misszióban nem volt példa. A mérés célja, hogy jobban megértsük a Hold felszínének termikus viselkedését.

Az ISRO indiai űrkutatási szervezet nyilvánosságra egy grafikont is közölt az eredményekről.

Az adatok azért is fontosak, mert a jövőben a déli pólusnál szeretne holdbázist építeni a NASA – Kína és Oroszország mellett. Ennek oka, hogy a feltételezések szerint a régió tele van vízjéggel, amiből oxigént, vizet és a rakéták számára üzemanyagot lehet gyártani.

A Pragyan eközben egy négyméteres kráterhez ért el, így módosítania kell az útvonalát, hogy folytatni tudja a munkáját. A szerkezet a Hold felszínének kémiai összetételét fogja vizsgálni.

Mint azt korábban írtuk, a két szerkezettel a landolást követő 14 napban intenzíven kutatja majd a Holdat India, ami legfőképpen a talaj elemzéséből és az égitest geológiájának feltérképezéséből áll majd.

Nemrég Oroszország is megpróbált egy leszállóegységet juttatni a Hold felszínére, ám a Luna-25 landolás közben megsemmisült. Emiatt a 47 év után újraindított orosz holdprogram csúfos kudarcot vallott.