Budapest
2025 január 11., szombat
image

Pánik a kriptovilágban, csődbe ment a legnagyobb tőzsde, a vezérigazgató lemondott

Csődvédelmi eljárást kezdeményezett maga ellen az FTX-csoport az Egyesült Államokban, a vezérigazgató, Sam Bankman-Fried pedig lemond – jelentette be a vállalat a CNN tudósítása szerint. A csődvédelmi eljárás érinti az amerikai anyacéget, az Alameda kriptó fedezeti alapot és mintegy 130 kapcsolt vállalkozást. Az új vezérigazgatót már ki is nevezték John Ray személyében, de Bankman-Fried még a cégnél marad a zökkenőmentes átmenet biztosítása érdekében.

Ray szerint a csődvédelmi eljárás lehetőséget fog biztosítani az FTX-nek, hogy felmérje a helyzetet és olyan folyamatot alakítson ki, amelynek a végén minden érdekeltet a lehető legnagyobb mértékben kártalanítani tudnak. A „csőd” az elterjedt köznyelvi értelmezéssel szemben nem azt jelenti, hogy egy cég lehúzza a rolót – az eljárás során a fizetési nehézségekkel küzdő vállalat igyekszik rendezni a pénzügyeit, illetve megállapodni azokkal, akik felé kötelezettségei vannak a szóban forgó kötelezettségek (lehet szó hitelekről, kölcsönökről, esedékes beszállítói számlákról) esetleges átütemezéséről.

Egyelőre nem teljesen világos, hogy pontosan mi történt az FTX-nél, az események olyan gyorsan történtek, az összeomlás annyira hirtelen volt, hogy – ha lehet neki hinni – még Bankman-Fried sem látja át teljesen a helyzetet. Az utolsó dominó az volt, amikor a rivális Binance kriptotőzsde bejelentette, hogy megvásárolná a likviditási nehézségekkel (vagyis azonnali fizetési problémákkal) küzdő FTX-et, majd a vállalat könyvelésének átvilágítása után elállt az üzlettől.

Sajnálom. Elbasztam”

– közölte ezt követően Sam Bankman-Fried a vállalat dolgozóival, beismerve, hogy a helyzet nem rossz, hanem katasztrofális.

Az FTX összeroppanásának okai hónapokkal ezelőtti ügyletekben gyökereznek – írja a helyzetre rálátó forrásokkal készített interjúkra hivatkozva a Reuters. A források szerint a problémák akkor kezdődtek, mikor Bankman-Fried (a kriptovilág egyik csodagyereke, sőt egyesek szerint messiása) megpróbált különféle, a kriptodevizák árfolyamainak általános mélyrepülése miatt bajba jutott kriptós cégek pénzügyi segítségére sietni. Ezek az ügyletek jelentős veszteségekkel jártak, különösen az FTX-csoporthoz tartozó Alameda Research-nél.

Az egyik különösen veszteséges ügylet a Voyager Digital nevű kriptóhitelezőcéggel kötött 500 millió dolláros kölcsönszerződés lehetett. Nem sokkal később a Voyager csődöt jelentett, az FTX pedig 1,4 milliárd dollár értékben vásárolt fel a Voyager eszközeiből. Az Alameda pénzügyi helyzetének megtámogatása érdekében Bankman-Fried mintegy 4 milliárd dollárnyi FTX-forrást csoportosított át az Alamedához – meg nem erősített beszámolók szerint ezek közt ügyfélbetétek is voltak.

November elején a CoinDesk szakportál az Alameda kiszivárgott könyvelésére hivatkozva azt írta, hogy a mintegy 14,6 milliárd dolláros vagyon nagy része valójában FTT-tokenekből áll – az FTT az FTX saját kriptopénze, így eszerint az Alemádaban valójában alig voltak külső, fedezett, a cégcsoporttól független eszközök. Az Alameda tagadta, hogy ez lenne a helyzet.

Mindenestre a rivális Binance bejelentette, hogy eladja teljes, 580 millió dollárnyi FTT-állományát. Ezt követően az FTT árfolyama pár nap alatt 80 százalékot zuhant. Az FTT-árfolyam összeomlása értelemszerűen az FTX-csoport piaci értékét is magával rántotta, illetve a belé vetett piaci bizalmat leamortizálta. Az FTX tőzsdéről (ahol mindenféle kriptopénzekkel kereskednek) az ügyfelek elkezdték kivenni a kriptopénzeiket. Magyarul az történt, mint egy bankpánik esetén, amikor (jó okkal vagy anélkül), az ügyfelek pánikszerűen elkezdik kivenni a betétjeiket egy pénzintézetből, és a betétkivonás olyan méreteket ölthet, amikor a banknak már nincs elég likvid (vagyis könnyen mozdítható) eszköze ahhoz, hogy a betéteket ki tudja adni.

Az FTX, mint az egyik legnagyobb általános kriptotőzsde megroppanása természetesen az összes kriptopénz árfolyamára negatív hatással volt, az idei évben amúgy is gyengélkedő árfolyamok még tovább zuhantak. A legnagyobb kriptodeviza, a bitcoin árfolyama az FTX csődbejelentése után 17 ezer dollár alá esett. (A bitcoin árfolyama az elmúlt hónapokban 20 ezer dollár körül mozgott – összehasonlításképpen a történelmi árfolyamcsúcs hajszál híján 69 ezer dollár volt egy évvel ezelőtt.)