Budapest
2024 november 24., vasárnap
image

Paks II: Még csak az alapozásra kaptak engedélyt

Idén legfeljebb alapozni lehet Pakson, és azt is csak az építtető saját felelősségére, az Országos Atomenergia Hivatal ugyanis nem garantálja, hogy az alapra valaha lehet majd reaktort is építeni – írja a 444, miután átnézték azokat a dokumentumokat, melyeket az az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) adott ki.

Szijjártó Péter külügyminiszter mindezt úgy jelentette be, hogy Paks II létesítési engedélye mérföldkő. A portál cikke szerint bár működött a politikai sürgetés – Szijjártó Péter szinte naponta posztolt arról, hogy a paksi bővítés nélkül elképzelhetetlen a magyar energiaellátás –, az OAH valójában úgy adta ki az engedélyt, hogy a lényegi részt illetően ismét hiánypótlásra szólította fel a Paks II Zrt.-t.

Ha ugyanis a kért anyagokat az OAH megkapja, akkor még várhatóan négy hónapig – azaz decemberig – vizsgálhatja azokat, mielőtt a teljes értékű engedélyt kiadná. A mostani létesítési engedély rendelkezik ugyanis egy „visszatartási ponttal”. Ennek indoklása szerint az EB-EBJ, azaz Előzetes Biztonsági Jelentés elfogadása hiányzik ahhoz, hogy az erőmű érdemi részének kivitelezése elkezdődhessen, ez az atomiparban a tervek lényegét jelenti a portál szerint.

Emlékeztetnek:

2019-ben ezt a jelentést nevezte az engedélyezési eljárás legfontosabb elemének Horváth Miklós, Paks II. Zrt. vezérigazgató-helyettese is.

Most valójában a következő munkákra kaptak engedélyt:

A 444-nek nyilatkozó, a beruházáson dolgozó szakember szerint természetes, hogy frissíteni kell a 2020-ban leadott, még a 2019-es adatokra épülő tervet. Egy, a beruházást ellenző szakértő szerint viszont ez csupán üres látványosság politikai megrendelésre.

„A létesítési engedélyt kiadásával tulajdonképpen az Országos Atomenergia Hivatal arról nyilatkozott, hogy a létesítmény az összes műszaki megoldásával teljesíteni tudja a magyarországi hatósági követelményeket, a projekt haladhat tovább” – összegzett ugyanakkor Aszódi Attila, a BME Természettudományi Karának dékánja az Infostart cikke alapján. Hozzátette:

bár szükség lesz még építési, beszerzési, gyártási és összeszerelési engedélyekre, az erőmű koncepcióját elfogadta hatóság.

Így az megvalósítható lesz a telephelyen biztonságosan a követelményeknek megfelelően.

A paksi atomerőmű korábbi kormánybiztosa szerint így a további részengedélyek szükségessége mellett is a munka fel tud gyorsulni, a következő hónapokban elindulhat a munkagödör elkészítése és a betonozás, ám az érdemi építkezésig még egy évnél is többnek el kellhet telnie.

Aszódi úgy látja, a beruházás legkorábban nyolc év múlva fejeződhet be, tehát „optimális ütemezéssel is” a 2030-as évek első felében fog tudni ténylegesen villamos energiát termelni a Paks 2 két új blokkja.