Óvatosan az illatgyertyákkal: rákkeltő az égéstermékük, a hormonrendszert is megzavarják
Mivel a téli időszakban időnk 90 százalékát beltérben töltjük, nagyon fontos, hogy milyen ott a levegő minősége. A beltéri szennyezők durván fele kültérből származik, másik fele viszont a lakásban keletkezik, és „minden vegyi anyag, melyet a lakásba beviszünk, növeli a beltéri környezet által okozott betegségterhet” – hívta fel a figyelmet Pándics Tamás, a Semmelweis Egyetem Közegészségtudományi Tanszékének vezetője.
Egészségre káros szennyezőnek minősülnek a téli, ünnepi időszakban különösen kedvelt illatgyertyák, mesterséges vagy természetes illatosítók is. Az ezekben található vegyi anyagokból egyszerre ugyan kis mennyiség szabadul fel, de mivel használatuk sok esetben rendszeres, sőt folyamatos, a mennyiségek összeadódnak.
A tanszékvezető szerint az illatosítók együttes hatása hosszú távon növelheti a légúti megbetegedések kockázatát, migrént, szem- és torokirritációt okozhat, megzavarhatja a hormonrendszer működését. Tovább ronthatja az alapbetegségekkel rendelkezők, asztmások, krónikus légúti megbetegedésekben szenvedők, gyerekek állapotát.
Az (illat)gyertyákból, füstölőkből felszabaduló égéstermékek pedig bizonyítottan rákkeltők.
A gyerekeknél már rövid idő alatt kimutatható a hatásuk.
Pándics Tamás szerint, bár a mesterséges illatanyagok, illatgyertyák helyett sok gyártó természetes illóolajokat javasol, ezek alkalmazása sem veszélytelen. Tévhit, hogy minden, ami természetes, egészséges és kockázatmentes. Ahogy szintén nem helytálló, hogy minden mesterséges anyag káros. Az illóolajok például akár több száz komponensből is állhatnak, melyek között előfordul a toxikus hatású tujon, amely nagy mennyiségben az idegrendszert károsíthatja. A fahéjolajban található fahéjaldehid pedig bőrpírt, irritációt, allergiás reakciót válthat ki.
Ám nem csak az illatosítók okozhatnak komoly gondokat, de minden egyéb vegyszer is, amit a háztartásban használunk. Márpedig egyre több vegyszert alkalmazunk otthon. „A COVID–19 járványt követően ellentmondásosan hangzik, de tényleg túl sok fertőtlenítőszert használunk otthonunkban, indokolatlanul nagy mennyiségben” – figyelmeztetett a szakértő, aki végezetül arra hívta fel a figyelmet, hogy bár a legtöbb illatosító és más, háztartásokban használt vegyi anyag hatása évtizedek óta ismert, kockázataikról az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és számos kutatóintézet rendszeresen tájékoztatja a lakosságot, a probléma az, hogy hosszútávú és összetett hatásukról kevés az információ.