Ötször akkora, mint társai: óriáspók maradványaira bukkantak Ausztráliában
Az Ausztrál Múzeum és az Új-Dél-Walesi Egyetem paleontológusai még 2017-ben tárták fel a területet, ahol ősi maradványok találhatók Új-Dél-Wales középső részén.
A kutatók itt bukkantak rá arra a 11–16 millió éves maradványra, amiről kiderült, hogy Ausztrália eddigi legnagyobb pókjának kövülete – írja az Interesting Engineering. Az újonnan azonosított faj a Megamonodontium mccluskyi nevet kapta, az eredményről pedig a Zoological Journal of Linnean Society című tudományos lap számolt be.
A kutatók egymásra rakható mikrofényképezési módszerrel vizsgálták meg a kövületet. Ennek köszönhetően sikerült feltárni a lelet korábban nem látott anatómiai jellemzőit. Michael Frese, a Canberrai Egyetem kutatója arról beszélt, hogy a pásztázó elektronmikroszkópos vizsgálat lehetővé tette, hogy a pók lábfején, lábán és testén lévő karmok és csonkok apró részleteit tanulmányozzák. Ezek nemcsak megvédeni voltak képesek az állatot, de hangot is ki lehetett adni velük.
Kiderült, a kövületté vált pók felépítése nagy hasonlóságot mutat a ma élő Monodontium nemzetséggel.
Az ősi pók azonban ötször nagyobb lehetett a ma élő társainál.
A nemzetség tagjai ma Szingapúrtól Pápua Új-Guineáig megtalálható a nedves erdőkben. Ez arra utal, hogy korábban Ausztrália is ilyen lehetett, még azelőtt, hogy ennyire elsivatagosodott volna.
Az eredmény azért is rendkívül érdekes, mert eddig csupán négy pókkövületet találtak Ausztráliában, ami nehezítette az evolúciójuk megértését. Az új felfedezés azonban jelentős mértékben hozzájárulhat ehhez.