Budapest
2024 november 16., szombat
image

Ötmilliós négyzetméteráron, összesen 816 millióért újítják fel a Parlament egyik termét

Kiváló állapotú, 4-500 négyzetméteres rózsadombi luxusvillákat lehet venni 8-900 millió forintért, vagyis azért az összegért, amit éppen most költenek el a Parlament egyetlen tárgyalójának a felújítására. Az Országház persze nem egy akármilyen ingatlan, hiszen védett, műemléki épület, speciális adottságokkal és egyedi díszítőelemekkel, mégis soknak tűnhet egy terem felújításáért 816 millió forint, és felmerül ugyanaz a kérdés, mint a retró Márkus-bohózatban:

A jelenleg is zajló felújítás a Parlament nagyobb, hírességekről elnevezett, tucatnyi nevezetes terme közül a Kossuth térre néző, gróf Apponyi Albert termet érinti. Ez, a főemelet 58-as számú szobájaként a nagyobb termek közül nem is a legnagyobb és a legdíszesebb, sokkal ismertebb és grandiózusabb nála például a Vadászterem vagy éppen a Delegációs terem. Itt látható az épületen belüli elhelyezkedése, a Kossuth térre néző oldalon, az épület sarkában:

A főemelet 58., a gróf Apponyi terem nem is a fa mennyezetburkolat vagy a szép rézcsillárok miatt különleges, inkább azért, mert ez a helyszíne az Országgyűlés egyik legfontosabb testületének, a Törvényalkotási Bizottság üléseinek. A “minőségi jogalkotás őre” nemcsak a legnagyobb létszámú a szakbizottság közül, hanem ezen a testületen szinte minden törvényjavaslat átmegy, témától függetlenül. A Kossuth térről nézve így azonosítható be a terem:

A teremben tavaly szeptember 29-én ülésezett utoljára a Törvényalkotási Bizottság, mert a felújítás másnap megkezdődött a helyszín előkészítésével. Az Országgyűlés Hivatala által tavaly nyáron levezényelt közbeszerzési eljárás, majd a szeptemberben a nyertes céggel, a Fővárosi Építő Zrt.-vel aláírt szerződés szerint a munkákkal 13 hónap alatt kell végezni, idén október 31-ig. A szerződés szerint a munka ára nettó 643,7, bruttó 816,6 millió forint.

A fő feladat a 160 négyzetméteres 58-as terem felújítása, ami 5,1 milliós négyzetméterárra jön ki. Összehasonlításul: tavaly, Novák Katalin beköltözése előtt az államfői rezidenciát mozi-, zene- és sminkszobástul 280 millióért “ráncfelvarrták”. De ha műemléki munkára keresünk összehasonlítási alapot, ott van a Corvin-lánc testület székháza, a 2200 négyzetméteres Róheim-villa friss felújítása, ami bruttó 5,2 milliárdba, négyzetméterenként 2,3 millióba került:

A közbeszerzési felhívásból és a szerződésből kiderül, a terem nettó 160 négyzetméterénél nagyobb a munkaterület. A munkák ugyanis nemcsak az Apponyi-terem felújítására, fa álmennyezetének rekonstrukciójára, restaurálására, a légtechnika kiépítésre, elektromos feladatokra vonatkoznak, hanem a szomszédos, 57-es teremben végzendő munkákra is további 15 négyzetméteren, sőt 200 négyzetméteres padlástér is “feladatokkal érintett terület”. Így

összesen 375 négyzetméter érintett, nyilván eltérő munkafolyamatokkal, de ha így számolunk, akkor a felújítás négyzetméterár rögtön lecsökken egy puccosabb újépítésű lakás áráéra, 2,2 millióra.

Hogy jobban el lehessen képzelni a termet és azt, hogy mit jelenthetnek például a farestaurálási munkák, érdemes megnézni belülről az Apponyi-termet. Ezt a Parlamentbe váltott turista-belépőjegy nélkül is megtehetjük, mivel az Országgyűlés honlapján virtuálisan bejárható az épület egy része, így az 58-as termet is megnézhetjük online, 3D-ben ezen a linken. Íme egy kép a teremről:

Talán a legjobb, ha egy parlamenti terem felújítását egy másikéval vetjük össze. Ilyen munkák nem sűrűn vannak, a legutóbbi a Kossuth térre néző oldalon, a díszlépcső feletti impozáns terem, a Delegációs terem 2017-e felújítása volt. A szerződés szerint a valamivel nagyobb, 190 négyzetméteres, bonyolultabb kiképzésű és díszesebb terem felújítása nettó 511,2 millióba került, ami bruttó 650 millió, vagyis négyzetméterenként 3,4 millió. Íme egy kép erről a teremről: 

Az utóbbi években ez a két komolyabb belső felújítás zajlott, zajlik a Parlamentben. A nagyobb, több terem átfogó műemléki felújítását érintő belső munkákra egy ideig még a pénzhiány miatt várni kell. Legalábbis a Lázár János vezette beruházási tárca nemrég csak a munkák felmérésére, a tervezésre kapott egyelőre utasítást. Viszont, ha nekiállnak egy alapos belső felújításnak, az Országgyűlés átmenetileg a szemközti Igazságügyi Palotába költözhet: