Őszinte gólöröm: világhírű lett a 17 éves Fehérvári Donát legója – megépítettük a mini csocsóasztalt
Fehérvári Donát alig 2 esztendős volt, amikor belevágott a legózásba, de nem ám holmi bumfordi kockás Duplóval kezdte az építgetést, hanem egy normál méretű elemekből összeállítható postás repülővel. Azóta elröppent 15 év, és Donát a miskolci Földes Ferenc Gimnázium tanulójaként ma már nemcsak épít, hanem tervez is legókat, amelyek tervrajzait néhány euró ellenében bárki megvásárolhatja.
Az ebből befolyó összegből általában új szetteket vásárol magának a tinédzser, aki 7 és 9 éves öccseivel együtt leginkább a Technic sorozatú komolyabb Legók összeállításában leli örömét. Donát nagy kedvence a 3778 elemből álló új Ferrari Daytona SP3, illetve az a novemberben forgalomba került Lego csocsóasztal, amelynek megalkotásához neki is volt köze.
Történetünk azzal kezdődött, hogy a Lego tavaly kiírt egy sport tematikájú pályázatot, amelyre bárki nevezhetett valamilyen a sporthoz kötődő tervvel. A miskolci fiatalnak ennek kapcsán azonnal egy csocsóasztal jelent meg a fejében, majd pedig az ötletet tett követte, és elkészült a dániai építőelemekből összeállított asztali foci szett.
Donát terve a család és az ismerősök nagy örömére megnyerte a pályázatot, és a Lego bejelentette, hogy piacra is dobja az egyedi csocsóasztalt. Az eredeti terveken azonban módosítani kellett, a prototípus ugyanis túl nagy méretű volt, és nem biztosított tökéletes játékélményt.
Ekkor szállt be a projektbe a Lego profi építőmestere, Antica Bracanov, aki 2016 óta dolgozik főállásban a dán vállalatnál. A horvát tervező jelentősen kisebbre vette a méreteket és stabilabbá tette az egész szettet, melynek kapcsán Donát is elismerően nyilatkozik, és nem bánja, hogy emiatt például csökkenteni kellett a 11 fős csapatok létszámát.
A hétköznapi Lego-rajongók álmait kézzel fogható és világszerte kapható szettek formájában megvalósító Ideas széria negyvenötödik kiadásaként érkezett csocsóasztalt mi magunk is összeépítettük.
A megannyi átlátszó zacskóban nem kevesebb, mint 2339 kisebb-nagyobb építőelemet felvonultató, 21337-es sorszámú Lego a gyártó ajánlása szerint 18 év felettiek számára készült, de tapasztalataink szerint nem annyira bonyolult az összeépítése, hogy abban ne lelné örömét akár egy 10 év körüli gyermek is.
A magyar tervező szerint 3 óra alatt minden további nélkül megoldható az összeállítás, de ha nem vagyunk olyan profik, mint ő, akkor körülbelül 6-7 órás építési élményben lehet részünk. A sokak által kevésbé kedvelt matricázással nem kell bíbelődnünk, ez esetben minden díszített elem gyárilag szitázott grafikával rendelkezik.
A 230 oldalas dokumentáció teljesen egyértelmű, egyáltalán nem szolgál megoldhatatlan feladatokkal. Az elkészült mű stabilan áll az asztalon, köszönhetően a négy lábazat alján vízszintesen rögzített gumikerekeknek. A figurákat 2-2 rúdon kell rögzíteni, ezek konkrétan a leghosszabb, 32-es Technic tengelyek.
Többek közt ez is befolyásolta a modell méretét, a toldott tengelyek ugyanis nem voltak kellően merevek. És ha már itt tartunk: a Lego állítása szerint ez a valaha készült legjobban, legalaposabban letesztelt szett, amely sokkal több egyszerű statikus tárgynál.
Ez egy a gyakorlatban is remekül játszható kis csocsóasztal.
A tengelyek végén található hengerek remek fogást biztosítanak, a forgatáshoz szükséges erőszükséglet ideálisnak mondható. A figurák a mögöttük lévő kis tömb révén tökéletesen ki vannak egyensúlyozva és a játék hevében sem repülnek ki a pályáról.
A 41x29x15 centiméteres csocsóasztal főszereplője a 19 milliméter átmérőjű fehér labda, ebből a biztonság kedvéért egy tartalék példányt is kapunk. A pályán egyszerre öt-öt játékos foglalhat helyet: egy-egy kapus, két-két védő és két-két csatár.
A holtpontok számát igyekeztek minimalizálni, többek közt például a sarkokban elhelyezett szögletzászlók segítségével, de azért néha így is szükség van arra, hogy az asztal megmozgatásával hozzuk mozgásba a figurák számára elérhetetlen golyóbist.
A gólokat követően a képzeletbeli háló mögötti-alatti nyitott fiókban landol a labda, és az adott térfél máris behúzhatja magának a pontját. Ennek kapcsán fedezhető fel az összeállítás Achilles-sarka, a pálya szélein elhelyezett eredményjelző öt-öt kis kék-piros golyói ugyanis sajnos nehezen mozgathatók a tengelyükön, de talán idővel majd egy kicsit bekopik a rendszer.
A látványos színek és a lekerekített felületek jól mutatnak, és a zöld gyep alatt két rejtett meglepetést találhatnak a rajongók. A világítótorony és a híd révén a Donát munkáját optimalizáló horvát tervező annak állít emléket, hogy 5 évig Heart Lake City tematikájú Lego Friendseket készített. Első Ideas alkotása egyébként a közelmúltban kijött Home Alone (Reszkessetek, betörők) ház volt.
Az építés során egymás után bukkannak elő a különböző zacskókban szétszórt figurák, ezekből nem kevesebb, mint 22 példányt kapunk. A személyre szabhatóságról 44 dupla oldalú fej és 43 frizura gondoskodik, a kombinációs lehetőségek száma kis túlzással élve szinte végtelen.
A csapatok parányi logóval ékesített kék és piros mezben lépnek pályára, a kapusok lila és narancssárga mezt viselnek. Érdekesség, hogy nemcsak hallókészülékes, hanem vitiligós (pigmentvesztéses) figurák is találhatók a csomagban, amelyek kedvünk szerint fiúk-lányok, fiatalabbak-idősebbek lehetnek.
A 44 fejből 25 teljesen új, eddig még sosem látott kivitelű, azt viszont kicsit sajnáljuk, hogy bírókat és edzőket nem kapunk.
A tartalékjátékosok a 6+6 férőhelyes kispadon foglalhatnak helyet, melynek közepét a győzelmi trófea ékesíti. Ötletes megoldás, hogy a mini lelátó alatt két kis rekeszt alakítottak ki a tartalék fejeknek és frizuráknak.
A nemzetközi bemutatón többek közt a francia focilegenda, Thierry Henry által is kipróbált Lego 21337-nek nemcsak az összeállítása, hanem az azt követő játék is hatalmas élményt jelent, kortól és nemtől függetlenül, legyen szó akár a gyerekszobáról, a nappaliról vagy éppen az irodáról.
A magyar alapötletet néhány apróságtól eltekintve a végletekig optimalizálta a Lego, ennek köszönhetően ebből a szettből nem csak egy statikus tárgy, hanem egy minden további nélküli játszható csocsóasztal építhető össze.
Kár, hogy ezen élvezetekért jelentős, mintegy 92 ezer forintos összeget kell fizetnünk, hiszen ennyiből akár két normál csocsóasztal is kijöhet. Viszont vigasztaljon a tény, hogy az eladásokból származó bevétel 1 százaléka a fiatal miskolci tervező markát üti, illetve, hogy az egyéb futball tematikájú Legók ennél is drágábbak.
A Barcelona, a Manchester United és a Real Madrid élethű stadionjait 100-150 ezer forint ellenében állíthatjuk össze 3898-5876 kisebb-nagyobb műanyag alkatrészből.