Budapest
2024 november 16., szombat
image

Összehozta a V4-eket a harc az olcsó ukrán gabona ellen

Szlovákia, Csehország, Lengyelország és Magyarország parlamenti delegációinak találkozóját követően az Országgyűlés európai ügyek bizottságának elnöke, a fideszes Hörcsik Richárd azt mondta: a zárónyilatkozatban foglalkoztak az ukrajnai háborúval, de inkább azokra a kérdésekre fókuszáltak, amelyek a visegrádi négyek mindennapjait érintik. Ezek között sorolta az energiabiztonságot.

Közölte, hogy foglalkoztak az ukrán gabonával kapcsolatos aktuális problémával is. „Baj van” – mondta a politikus, hozzátéve, mind a négy országban rendkívül fontos ágazat a mezőgazdaság, és nem szeretnék, ha a jelenlegi helyzet ellehetetlenítené a gazdáikat.

Hörcsik arról beszélt, hogy „a jövőnk forog kockán”, és fontosnak nevezte, hogy a kormányok mellett, az európai ügyek bizottságai is válaszoljanak erre a kihívásra. Erre egy eszközük van, mégpedig az Európai Unió parlamentjei uniós ügyekkel foglalkozó bizottságainak (COSAC) májusi, svédországi elnöki találkozója – mutatott rá.

A most elfogadott zárónyilatkozatban felhívják az Európai Unió figyelmét arra, hogy foglalkozzon ezzel a kihívással – mondta.

A nyilatkozat aláírói egyebek mellett „határozottan elítélték az Ukrajna elleni orosz agressziót”, miközben „támogatásukról biztosították Ukrajna függetlenségét, szuverenitását és területi integritását nemzetközileg elismert határain belül”.

A bizottságok képviselői a háború – egyebek között a létfontosságú infrastruktúra és a civil célpontok elleni szándékos támadások – azonnali befejezésére szólítottak fel. Egyúttal kiemelték az ENSZ Közgyűlésének határozatát a világszervezet Alapokmányának alapelveiről, mert szerintük ez „az átfogó, igazságos és tartós béke” alapja Ukrajnában. Továbbá hangsúlyozták, hogy a nemzetközi joggal összhangban létre kell hozni egy megfelelő mechanizmust Oroszország teljes elszámoltatására.

Lengyelország után a hétvégén Magyarország, majd hétfőn Szlovákia is úgy döntött, hogy megtiltja az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát. A lépést már korábban bírálta az Európai Bizottság.

Bár a nyilatkozatot Csehország is aláírta, hétfőn kiderült, hogy Prága egyelőre nem tervezi követni a másik három V4-es ország példáját – ezt a cseh mezőgazdasági miniszter közölte. Zdenek Nekula kijelentette: úgy véli, hogy a Lengyelország, Magyarország és Szlovákia által bevezetett behozatali tiltások ellentétesek az egységes európai uniós piac működésével és a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) alapszabályzatával.

„Az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalának kérdését a hét végén megvitattam Janusz Wojciechowskyval, az Európai Bizottság mezőgazdaságért felelős biztosával. Egyértelműen megerősítette, hogy ezek az egyoldalú tiltások elfogadhatatlanok, ezért a témával a szakminiszterek április 25-én foglalkozni fognak” – közölte Nekula.