Örüljünk, ha megkérdezik, hogy vagyunk
A beszélgetés egyik legfontosabb kérdése, hogy mennyire használ nekünk az érdeklődés. A szakértő szerint az ember alapvető igénye, hogy megossza a benne munkáló gondolatokat és érzéseket, ezért sokan nagyra értékelik, ha érdeklődnek irántuk. Ezzel szemben mások nem képesek a legmélyebb érzéseik megosztására, ezért sokszor előfordul, hogy szinte erőszakos behatásként élik meg az érdeklődést.
A pszichológus szerint hazánkban jellemző a panaszkodási kultúra, ami egyfajta megküzdési mód is. Tapasztalata szerint felszínesen könnyen beszélünk arról, ami fájdalmas számunkra, ez azonban sokkal inkább valamiféle rágódás (rumináció), ami nem az érzés feldolgozását jelenti, csak előtérben tartja a problémát. Az emberek ennél mélyebb szinteken kevésbé férnek hozzá a saját érzéseikhez, kevésbé tudatosak.
Ehhez hasonlóan az örömteli érzéseinkről való kommunikáció során is erős a kultúra hatása; nehezen beszélünk a pozitív élményekről, mert könnyen úgy érezhetjük, ez valójában kérkedésnek hat. A szakértő úgy fogalmaz, hogy nem jó az a kulturális miliő, ahol az embernek szégyellnie kell a boldogságát.
A beszélgetés utolsó harmadában Kapitány-Fövény Máté arról beszél, mekkora szerepe lehet a kötődési zavaroknak és a valódi emberi kapcsolatok hiányának a függőségek kialakulásában, illetve szó esik a potenciális megoldásokról is.
A stabil, bizalmas emberi kapcsolatok általában azt eredményezik, hogy könnyebben viseljük el a bizonytalanságot, a kríziseket és a változást. A pszichológus éppen ezért arra biztat, inkább értékeljük, amikor megkérdezik tőlünk, hogy vagyunk, mert az sokkal előbbre visz, mint az, ha ezt a kérdést ütközési felületnek használjuk egymás ellen.
A műsort a spotify-on is meghallgathatja.
Temesvári Orsolya