Oroszország többet nyert az olaj-, gáz-, és szénexportjából, mint amennyit a háborúra költött
Oroszország olaj-, gáz- és szénexportból származó bevételei az Ukrajna lerohanása óta eltelt hat hónapban meghaladták az invázió teljes költségét – írja az Energia és Tiszta Levegő Kutatóközpont (CREA) elemzése.
Ez számszerűsítve azt jelenti, hogy
február és augusztus között Moszkva 158 milliárd eurót keresett a fosszilis tüzelőanyagok exportjából, míg becslések szerint a Kremlnek 100 milliárd euróba került a háború.
A legnagyobb orosz fosszilis tüzelőanyag-importőr 85 milliárd euróval az EU volt, majd Kína (35 milliárd euró), Törökország (11 milliárd euró), India (7 milliárd euró) és Dél-Korea (2 milliárd euró) következett. A fosszilis tüzelőanyag-exportból származó bevételek becslések szerint 43 milliárd euróval járultak hozzá az orosz szövetségi költségvetéshez, ezzel az ukrajnai háborús bűncselekmények finanszírozásához – írja a CREA.
Az EU-n belül a legnagyobb importőrök Németország (19 milliárd EUR), Hollandia (11,1 milliárd EUR), Olaszország (8,6 milliárd EUR), Lengyelország (7,4 milliárd EUR), Franciaország (5,5 milliárd EUR), Bulgária (5,2 milliárd EUR), Belgium (4,5 milliárd EUR) és Spanyolország (3,3 milliárd EUR) voltak.
„A fosszilis tüzelőanyagok világpiaci árának emelkedése azt jelenti, hogy Oroszország az exportvolumen csökkenése ellenére még mindig rekord bevételre tesz szert az eladásból” – mondta Lauri Myllyvirta, a CREA vezető elemzője és a jelentés egyik szerzője. Hozzátette, a kormányoknak tennie kell ez ellen: vámokat vagy árplafonokat kell bevezetniük az Oroszországból származó importra és fel kell gyorsítaniuk az energiatakarékossági intézkedéseket.
Emellett különös hangsúlyt kell fektetni az olaj- és gázfogyasztás csökkentésére, a tiszta energia bevezetésének felgyorsítására, valamint a hőszivattyúk és elektromos járművek terjedésének elősegítésére.
A CREA szerint a tiszta energia egyre nagyobb szerepet kaphat EU-ban, az USA-ban és Kínában, ráadásul az égbe szökő fosszilis tüzelőanyagárak is vonzóbbá teszik világszerte a tiszta energiába történő befektetéseket.