Budapest
2024 november 16., szombat
image

Óriási üzlet a fegyverkereskedelem, és egyre csak növekszik

592 milliárd dollárt vágtak zsebre a világ nagy fegyverkereskedői tavaly, ez 1,9%-os növekedést jelent, ha reálértékben számolunk az előző évhez képest a SIPRI éves jelentése alapján. Hol növekedett a leginkább a fegyverkereskedelem 2021-ben? A távol-keleti, Csendes-óceáni térségben, ahol Kína egyre erősödő hadserege és flottája miatt mind több ország fokozta fegyvervásárlásait.

Észak-Amerikában kis mértékű csökkenés volt tavaly tapasztalható a SIPRI szerint – ez valószínűleg kapcsolódik az afganisztáni kivonuláshoz. Az amerikai hadsereg 20 év után távozott Afganisztánból sok hadi felszerelést hátrahagyva. Mindezzel együtt továbbra is az amerikai hadiipar a világ első számú fegyverkereskedője: az összes eladások felét ők realizálják. A világ 100 legnagyobb fegyverkereskedőjéből 40 az USA területén van bejegyezve.

Az igény nagy volt a fegyverekre 2021-ben is, de az ellátási láncok gyenge működése miatt nem sikerült teljes mértékben ellátni a piacot. Ez a tendencia folytatódhat, mert a zéró Covid-tolerancia Kínában továbbra is akadályozza a folyamatos ellátást. Oroszország nagy szállítója a fegyvergyáraknak, de a szankciók miatt ez a forrás megszűnőben van a nyugati világ számára.

A nagyhatalmak egyre jobban fegyverkeznek

2100 milliárd dollárt költött a világ fegyverekre 2021-ben – állapította meg a SIPRI. Az USA áll az élen több mint 800 milliárd dollárral. Ebből az amerikaiak egyre többet költenek kutatásra és fejlesztésre, hogy megőrizhessék előnyüket a piacon. A kínaiak igen dinamikusan növelik katonai kiadásaikat: 293 milliárd dollárt költöttek tavaly erre a célra. Ez 4,7%-os növekedést jelent.

A NATO európai tagállamai már az ukrajnai háború előtt is növelték katonai kiadásaikat, hogy elérjék a katonai szövetség felé vállalt, a GDP 2%-ának megfelelő ráfordítást. Elvben ez a kötelező, de a legtöbb európai tagállam a békeévekben nem tartotta be a normát. Franciaország és Lengyelország már tavaly elérte a 2%-ot – hangsúlyozza a francia közszolgálati RFI.

Németország 100 milliárd eurós fegyverkezési programot jelentett be azt követően, hogy Oroszország megtámadta Ukrajnát.

A világ más részein is sokan rohamtempóban fegyverkeznek. Köztük a rekorder Nigéria. Afrika legnépesebb állama, amely hatalmas olajjövedelemmel rendelkezik, tavaly 4,5 milliárd dollárt költött fegyverekre, ez 56%-os növekedést jelent egyetlen év alatt.