Budapest
2024 november 24., vasárnap
image

Óriási gond a vízhiány az egész világon

22 millió ember halhat éhen a szárazság miatt Afrika szarván, ahol több mint negyven éve nem volt ekkora vízhiány. Etiópiában, Kenyában és Szomáliában több mint egymillió ember volt kénytelen elhagyni otthonát, ahol az éhhalál fenyegette. Az aszály továbbra sem kíméli ezt a három koldusszegény országot: az előrejelzések szerint hónapokig nem várható kiadós esőzés.

Irak harmadik éve küzd a szárazsággal. Az UNESCO az ország déli részén elterülő mocsaras területet a világörökség részének tekinti, ám most ez is veszélybe került a vízhiány miatt.

Az Egyesült Államokban a Colorado folyó húsz éve küzd vízhiánnyal. Ezer éve nem merült fel ilyen probléma – mondják a tudósok. A folyó jelentős szerepet játszik Kalifornia és Mexikó északi részének vízellátásában. A vízhiány oda vezetett, hogy Los Angeles városában is korlátozni kellett a vízfogyasztást.

Az Európai Unió területének 47 százaléka szenved az aszálytól. 500 éve nem volt ilyen rossz a helyzet – hangsúlyozzák a környezetvédelmi szakértők. A Rajna, a Po, a Loire vagy a Duna vízszintje jelentősen csökkent. Ez korlátozza az áruszállítást és csökkenti az atomerőművek teljesítményét, mert nincs elég víz a hűtésre. Ez különösen nagy gondot okoz az energiaválság idején, amikor felértékelődik a hazai energiatermelés.

Kínában a 60 éve nem tapasztalt hőhullám olyan energiaválságot teremtett, amelyet már a pekingi Global Times is kénytelen volt beismerni. A Jangce alacsony vízállása miatt ugyanis csak a tavalyi energia 40 százalékát szolgáltatja az óriási vízi erőmű, amely meghatározó szerepet játszik az egész térség energiaellátásában. A hatás: víz- és energiakorlátozás. Sok gyárat be kellett ideiglenesen zárni délnyugat Kínában, de több pláza is csökkentett nyitvatartással próbál spórolni. Emiatt ott vészhelyzetet rendeltek el. Az előrejelzések szerint szeptemberben hasonló időjárásra lehet számítani.

400 millió kínai vízellátása függ a Jangcetól. Csungking városában olyan alacsony a Jangce vízszintje, hogy a felszínre kerültek 600 éves buddhista szobrok, melyeket réges régen eltűntnek hittek Kínában – írja a South China Morning Post.