Orbán szintet lépett: Nem is Soros, hanem a Biden-kormányzat, az amerikai adófizetők pénze került a magyar ellenzékhez
A tavalyi választási kampányban a Márki-Zay-féle ellenzéki összefogáshoz befolyt adományok, a Fidesz és az Orbán-kormány szóhasználatával a “guruló dollárok” ügyében eddig is több volt a sejtetés és az összeesküvés-elmélet, mint a szikár tény és ellenőrzött információ, de Orbán Viktor Tucker Carlsonnak adott friss interjújában szintet lépett.
A Donald Trumpot támogató, Orbán-rajongó egykori Fox News-os sztárriporternek nyilatkozó miniszterelnök a “guruló dollárok” ügyében már az amerikai adófizetők pénzéről, a Biden-adminisztráció közvetlen politikai beavatkozási kísérletéről helyeselt lelkesen az ezt kérdésnek álcázott kijelentésében felvető Tucker Carlsonnak. Mindez így hangzott szóról szóra:
Tucker Carlson: Ezért hasznos lenne, ha végre ki is mondanánk: a Biden-kormányzat az amerikai adófizetők dollárjait a legutóbbi választás során az önök elleni kampányra használta fel. Kudarcot vallottak, önök egy tisztességes választáson nyertek.
Orbán Viktor: Nagy összeget fizettek.
Tucker Carlson: Nagy összeget. Szerintem a legtöbb amerikai nem tud róla, hogy az általuk befizetett adódollárokat arra költötték, hogy önöket legyőzzék Magyarországon.
Orbán Viktor (nevet): Pontosan így van.
Tucker Carlson: De ha tiszteletben tartjuk a demokráciát, akkor az nem arról szól, hogy lehetővé kell tenni minden ország számára, hogy magát kormányozza?
Orbán Viktor: Mindez valóban az összes általunk vallott elvnek ellentmond.
Tucker Carlson (nevet): Igen. Valóban így van.
A miniszterelnök válaszaiban nem tompította, nem finomította, meg se próbálta árnyalni a riporter amúgy bizonyítékkal mindeddig alá nem támasztott vádját arról, hogy a Biden-kormányzat a szövetségi költségvetésbe befolyt amerikai adófizetői pénzekből juttatott arra, hogy a magyar ellenzéket pénzelve és a kampányban őket erősítve elérje Orbán Viktor és a Fidesz bukását.
Az utóbbi 6-8 hónapban az már szinte mindennapos volt, hogy különböző fideszes politikusok, netán kormányzati szereplők is firtatják az ellenzéknél: milyen amerikai kampánytámogatásokat fogadott el a Márki-Zay Péter vezette Mindenki Magyarországa Mozgalom (MMM). Legtöbbször az “ősellenség” Soros György szerepe vetődött fel ezekben a nyilatkozatokban, illetve a pénzt óvatosan sejtetve amerikai politikai befolyásolási szándékként azonosították.
Az amerikai kormányzat konkrét szerepéről és amerikai adófizetői pénzeket, költségvetési forrásokat eddig még a Fidesz-holdudvar bizonyítékok nélkül szinte bármit állítani hajlandó szereplői sem mertek így beszélni. Súlytalan Fidesz-politikusok és még kevésbé számító megafonos influenszerek is legfeljebb célozgattak eddig amerikai politikai szándékra, emlegettek a Demokrata Párthoz köthető alapítványokat, de ennél messzebb nem mentek – nem véletlenül.
Semmilyen konkrét bizonyíték nem került elő ugyanis eddig arra vonatkozóan, hogy a Márki-Zay-féle MMM-mozgalomnál landolt, az Amerikai Egyesült Államokban gyűjtött adományok a Biden-adminisztrációhoz közvetlenül köthetők lennének – akár fizikailag, akár a “felhasználás” politikai szándékát illetően.
Ilyet még a Rogán Antal alá rendelt szuper-titkosszolgálat legújabb, júniusi jelentése sem állít, pedig abban aztán van minden célozgatás, homályos utalás, bizonyíték nélküli sejtetés. Ahogy annak idején meg is állapítottuk: a paranoia-gyűjteményként is értelmezhető jelentés mindenben és mindenkiben a magyar politika gyanús befolyásolóját látja, és odáig jut, hogy amerikai pénzből már a 2014-es választásokat is befolyásolni akarták:
A szuper-titkosszolgálat Nemzeti Információs Központ (NIK) által készített, eredetileg 2052 végéig titkosított jelentés 52 oldalából júniusban nyilvánosságra hozott mintegy 44-45 oldalnyi szöveg az ellenzéknél landolt amerikai kampánytámogatások ügyében született összegzőnek mondott jelentés komolysága például már annak első mondatában alapjaiban kérdőjeleződik meg. Ugyanis
a titkosszolgálati jelentés szerint az Amerikai Egyesült államokból “több százmillió dollár” támogatás érkezett a 2022-es választási kampányban Magyarországra – ez százmilliárd forint (!) nagyságrendű összeget jelentene, holott az irat alig 4 milliárd forintot azonosít, amúgy azt is pontatlanul.
Amúgy Márki-Zay Péter annyit ismert el eddig, hogy a pénzt az MMM használta fel, nem direkten jutott a pártokhoz, vagyis csak kihasználtak egy törvényi kiskaput, így a tavalyi országgyűlési választási kampányban az MMM nem tett mást, mint például a Békemeneteket is szervező CÖF-CÖKA, amely szintén saját pénzből – állami cégek adományaiból is – készített az ellenzéket bíráló kampányt, segítve ezzel a Fidesz-KDNP választási szereplését. Csakhogy
míg a CÖF hasonló segítségében a kormányzat és a Fidesz–KDNP nem lát kivetnivalót, a Márki-Zay-féle MMM külföldi adományainak “hasznosulását” a választások külföldi befolyásolásának tartja.
Emiatt emleget a kormányzat már tavaly óta “guruló dollárokat”, továbbá emiatt készülnek a kampányfinanszírozás szabályainak további szigorítására. Ráadásul ezt a kormányzati narratívát igazoló álláspontra helyezkedett az Állami Számvevőszék is. A szervezet a hat ellenzéki pártnak küldött részjelentés-tervezetében arra utalt, hogy 1,683 milliárd forintnyi tiltott támogatás történhetett és emiatt ennek dupláját, mintegy 3,3 milliárd forint büntetést szabhatnak ki a pártokra – csak egy joghézag miatt nem tudják, milyen arányban, és emiatt egyelőre behajtani sem tudják.
A “guruló dollárok” ügye amúgy éppen a minap, a Tranzit Fesztiválon is előkerült, méghozzá Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Márki-Zay Péter vitáján. Az orbáni olvasathoz hasonlóan markáns blöff még itt sem hangzott el, Gulyás például csak annyit mondott, mikor Márki-Zay arról beszélt, hogy külföldi magyarok adták a pénzt, hogy "mindketten tudjuk, ez nem igaz". A miniszter óvatosan annyit tett hozzá magyarázatként általánosságban, hogy
most először külföldről, Amerikából akarták megbuktatni a kormányt.”
A Tucker Carlson interjúban elhangzott állítások aligha tesznek jót az amerikai-magyar viszonynak, holott az már így is konfliktusokkal erősen terhelt. Ahogy nemrég Navracsics Tibor meghívására Veszprémbe látogató amerikai nagykövet, David Pressman a magyar és az amerikai kormány kapcsolatára utalva a hvg.hu kérdésére megjegyezte: jelenleg nyilvánvalóan "élénk" a helyzet.
Orbán vádjára hamarosan érkezhet amerikai reakció, amely tartalmát tekintve aligha lesz más – legfeljebb határozottabb – annál, amit eddig adtak arra, hogy a magyar kormányon belül úgy látják, a demokrata párti amerikai vezetés érdeke Orbán megbuktatása és az ellenzék megerősítése, ennek érdekében pedig demokrata párti körökből a tavalyi kampányban az ellenzéket támogatták.
Erre válaszolt már februárban a kormánypárti Magyar Nemzet kérdésére Samantha Power, az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségének vezetője: “Szeretném világossá tenni, hogy az Egyesült Államok sehol a világon nem támogatja az ellenzéki pártokat vagy ellenzéki politikusokat, mi a független intézményeket támogatjuk. Ezeket nem szabad összemosni az ellenzéki pártokkal.”