Orbán is részt vett a Mol igazgatótanácsának ülésén a drasztikus adóemelés után
Másfél nappal azután, hogy a kormány döntött az üzemanyagokra vonatkozó hatósági ár eltörléséről, a miniszterelnök a cég vezetésének meghívására részt vett a Mol csoport igazgatósági ülésén.
Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője arról tájékoztatott, hogy Orbán Viktort és a kíséretében lévő Lantos Csaba energiaügyi minisztert, Nagy Márton gazdaságfejlesztési minisztert, Orbán Balázs politikai igazgatót és Nagy Jánost, a Miniszterelnöki Irodát vezető államtitkárt Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató fogadta, és körbevezette az új Mol Campus székházban.
A kormány delegációjának jelenlétében lezajlott igazgatósági ülésen a Mol hosszú távú üzleti stratégiájáról, a háború okozta gazdasági és energiaválság, valamint a brüsszeli szankciók hatásairól, illetve Magyarország energiabiztonságáról tárgyaltak – közölte Havasi Bertalan.
Az ársapka azonnali hatályú eltörlését Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Hernádi Zsolt jelentette be kedden késő este. A bejelentés közvetlen előzménye az volt, hogy a Mol százhalombattai finomítójának üzemzavara, illetve a hatósági ár miatt elapadt importforrások miatt hiány lépett fel a hazai ellátásban, az emiatt erősödő pánikvásárlás pedig tovább rontotta a helyzetet a töltőállomásokon.
Egy nappal később a kormány 40-ről 95 százalékra emelte annak a különadónak a mértékét, amelyet a Mol fizet az orosz Ural típusú kőolaj és a Brent típusú olaj árkülönbözetéből eredő nyeresége után. Ez volt a második alkalom, hogy megemelték a nyáron kivetett adót, amely kezdetben 25 százalékos volt – mostantól pedig gyakorlatilag az árrés egészét elviszi az állam a rezsialapba.
Eközben Nagy Márton arról beszélt, hogy a hatósági ár kivezetése 2–2,3 százalékponttal emeli majd az inflációs mutatót. A miniszter szerint ez az inflációnövelő hatás jórészt már idén decemberben jelentkezik.
Pedig már így is Magyarországon a legmagasabb az infláció az Európai Unióban: 22,5 százalékos. A Központi Statisztikai Hivatal csütörtök reggeli tájékoztatása szerint a háztartási energia 65,9, az élelmiszerek 43,8 százalékkal drágultak egy év alatt. Ez 1996 második negyedéve óta a legmagasabb mutató.