12° Budapest
2024 november 05., kedd
image

Orbán és Kocsis két perc különbséggel emlékezett meg a 2015-ös röszkei eseményekről és migránsoztak egyet

"Hét éve ezen a napon volt a röszkei csata. Hazánk déli határát illegális migránsok ezrei ostromolták" - írta pénteken reggel 8:16-kor Facebook-posztjában Orbán Viktor, kiemelve azt, hogy Magyarország határait akkor is, és azóta is megvédi a magyar kormány.

A 2015-ös történésekről megemlékezett a Facebookon a Fidesz frakcióvezetője, Kocsis Máté is, és saját, 8:14-kor élesített posztjával meg is előzte a kormányfőt. Ő ezrek helyett már csak "több száz illegális bevándorlóról" ír. Mint fogalmaz: "a zavargás ma is mementó számunkra. Megerősítés, hogy soha nem engedhetünk a globális baloldal nyomásának, válasz arra, hogy miért nem válhatunk bevándorlóországgá."

A miniszterelnök által "röszkei csatának" nevezett események 2015 szeptemberében történtek. A Röszke–Horgos határátkelőnél feszültek egymásnak a magyar oldalon felsorakozó rendőrök és a Szerbiában feltorlódott, Nyugat-Európába igyekvő menekültek csoportjai. Egy nappal ez előtt lépett hatályba a tömeges bevándorlásról szóló törvény, és eszerint az akkorra felépült határzár megsértése bűncselekmény volt.

A jogi határzár élesedésekor több ezer menekült rekedt Szerbiában akkor, amikor a röszkei nemzetközi határátkelőt is lezárták, majd rövidesen megszüntették a közelben levő Röszke–Horgos határállomáson is a beléptetést. Az ott várakozó csoportok

2015. szeptember 16-án kezdték követelni a kapu megnyitását, kövekkel és palackokkal dobálták a határvonal szerb oldaláról a magyar rohamrendőröket, akik vízágyút is bevetettek.

Az összecsapás közben a kaput is megnyitották. A közel másfél órán át tartó zavargás után a magyar területre kerülteket előállították, közülük tíz ember ellen vádat emeltek a határ megsértése és terrorcselekményben való aktív részvétel miatt. Egy szír férfit, Ahmed H.-t napokkal később tartóztatták le, terrorcselekmény gyanújával vették őrizetbe, majd emeltek vádat ellene.

Ahmed H. 2018-ban hoztak ítéletet, a terrorizmusért elítélt férfi öt évet kapott, amelynek kétharmadát 2019-re már letöltötte. Az ENSZ később vizsgálatot kezdeményezett a férfi ügyében. A világszervezet emberi jogi bizottsága 2019-ben arról értesítette a magyar kormányt, hogyha Ahmed H.-t visszaküldik Szíriába, ott megkínozhatják, vagy meggyilkolhatják őt.