Órákat kellett várni az ügyfélszolgálatokon a többlakásos családi házak igazolása ügyében
Káoszt idézett elő a kormánynak az az egyébként pozitív intézkedése, amely – a társasházakhoz hasonlóan – lehetővé tette a többgenerációs (több lakásból álló) családi házak esetében is, hogy „költséghelyenként” érvényesíthető legyen a rezsicsökkentett gázmennyiség. Az e hét eleje óta élő intézkedés rendkívül szűk határidőt adott meg az ehhez szükséges hatósági bizonyítványt kiállító önkormányzati jegyzőknek: 8 munkanap alatt kell meggyőződniük a bejelentés valódiságáról, indokoltságáról.
Miközben abban sincs egységes gyakorlat, hogy hol, milyen igazolásokat kérnek be a jegyzői hivatalok – jellemző, hogy az első napokban még 3 ezer forintos eljárási illetéket írt elő a rendelet, amit pár nappal később eltöröltek (így most van olyan, aki fizetett, és van, aki nem) –, az önkormányzatok ügyfélszolgálatain jelentős sorok alakultak ki. Az elektronikus beadási lehetőség ugyanis nem mindenütt működik: egyszerűen nincs olyan téma/ügyirat menüpont, amely „jogcímen” a kért dokumentumokat fel lehetne tölteni. Így, aki biztosra akar menni, inkább a hagyományos, papíros utat választja.
Miközben az önkormányzatok érezhetően igyekeznek a határidőket betartani – nem egy olyan olvasónk jelentkezett, akinek az iratok beadását követően már másnap megtörtént a helyszíni ellenőrzés, és a rákövetkező nap már a hivatalos igazolás is a kezében volt – a szolgáltató MVM mintha egyáltalán nem készült volna fel a dokumentum fogadására. Az MVM online ügyfélszolgálata nem ad erre lehetőséget, a személyes ügyintézés pedig igazi kihívás. Az MVM budai, Tölgyfa utcai irodájában például – ahol a jellemzően családi házas környezet miatt rengetegen próbálják a papírt leadni, pénteken például ehhez 3 órát kellett várakozni. A határidő pedig azért sürget, mert aki lekési, az egy egész hónap rezsikedvezményt veszíthet el.