-1° Budapest
2024 november 09., szombat
image

Olyan ravaszul csaltak adót a francia bankok, hogy sokáig tarthat a nyomozás

A francia pénzügyi ügyészség 160 embere kutakodik 6 bank és pénzintézet adócsalási ügyében Párizsban, ahol német ügyészek is szorgoskodnak, mert külföldi ügyfelek is bőven vették igénybe a BNP Paribas, a Société Générale és a többiek pénzügyi szolgáltatásait az adózás elkerülésére.“Sokáig elhúzódhat ez a vizsgálat, mert olyan komplex pénzügyi konstrukcióról van szó, amely hatalmas információmennyiséget jelent. A kedd óta tartó helyszíni vizsgálat során olyan sok információhoz jutottunk , hogy azok elemzése hosszabb időt vehet igénybe” - nyilatkozta a párizsi Les Échos című gazdasági lapnak az egyik pénzügyi ügyész, aki nem árulta el a nevét. Annyit viszont elmondott, hogy amíg Franciaországban 1 milliárd euró fölötti adócsalás ügyében nyomoznak, Németországban viszont ez az összeg meghaladja a 35 milliárd eurót is. Ezért dolgoznak most német ügyészek is Párizsban.

Francia ügyészek viszont Frankfurtban kutakodnak, ahol a BNP-Paribas ottani bankfiókját ellenőrzik. A ravasz konstrukció lényege épp az - magyarázza a pénzügyi ügyész, hogy devizakülföldinek kell lennie annak, aki ezt a különleges banki szolgáltatást igényli. Másképp bírálja el ugyanis a devizakülföldieket a jog adózás szempontjából. Így az éves nyereség nem adóköteles, ha az adózás pillanatában az ügyfél nem a saját számláján tartja a pénzét, hanem azt ideiglenesen a bank felügyeletére bízza. Ezzel a jogi átruházással óriási pénzeket lehet megtakarítani. Miután az adóbevallás elkészült, a pénzek természetesen visszakerülnek az ügyfél számlájára. A “spórolt” pénzen pedig osztozik az ügyfél és a bank. Mindenki jól jár - kivéve az államot illetve az államokat, amelyek sok milliárd eurós adóbevételtől esnek el.

Ez a nevezetes cum-ex botrány, amelyet egy európai médiacsoport már hat éve leleplezett. Több százmilliárd euróról is szó lehet, de konkrét vizsgálat eddig nem nagyon folyt.Politikai szálak Nathalie Goulet centrista szenátor egyenesen azzal gyanúsította meg a párizsi kormányzatot, hogy tudatosan lassítja a vizsgálatot, és hanyagolja el ezt az adócsalási botrányt, miután az érintettek gazdag és befolyásos polgárok. A szenátor arra is utal, hogy közel-keleti szála is lehet az ügynek, hiszen Katar és más államok is éltek ezzel a megoldással.

Katar pénzügyeinek piszkálása Franciaországban igencsak kényes téma, hiszen vizsgálat folyik Nicolas Sarkozy exelnök és Michel Platini volt FIFA-alelnök ellen amiatt, hogy megszerezték az emírségnek a 2022-es futball világbajnokságot. Cserében az emírség megvette a Paris Saint-Germain futballcsapatát, amely így feltőkésítve olyan világsztárokat tudott megvásárolni, mint Mbappé, Messi vagy Neymar.

A szenátor azzal vádolja a Macron kormányzatot, hogy elmulasztotta a pénzügyi egyezmények felülvizsgálatát Katarral és más közel-keleti államokkal , amelyek érintettek lehetnek ebben a pénzügyi botrányban.

Németországban azért érzékeny kérdés ennek az adócsalási ügynek a vizsgálata, mert érintett lehet Olaf Scholz kancellár is, akinek eddig már háromszor kellett eskü alatt vallani ebben a kacifántos adócsalási ügyben.