Budapest
2024 november 12., kedd
image

Olyan madarat láttak Magyarországon, amely még sosem fordult meg nálunk

Egy kanadai darut figyelt meg a többezernyi, éjszakázásra behúzó (szürke) daru között a Hortobágyon dr. Sós Endre a madarásztársaival. Ez a madárfaj eddig még nem került távcső elé Magyarországon, így a 425. fajként gazdagítja a magyar avifaunát – adta hírül a Magyar Madártani Egyesület (MME) a madárról készült videóval együtt.

Mint írják, az állat észleléséről szóló információ másodperceken belül felkerült a hazai madármegfigyelők belső értesítési hálózatára, így másnap már többen keresték a madarat. Ez napközben nem járt sikerrel a nappal akár 50 km sugarú körön belül szétszóródva a gyepeken, tarlókon táplálkozó, legalább 140 ezer szürke daru között, így az esti behúzásra a megtalálás helyén gyülekeztek a madarászok.

Nagy szerencsével így lett meg a madár, és készülhetett el a felvétel. A videón ugyanakkor látszik, hogy a nagy távolság, a ködös esti szürkület, a kanadait folyamatosan eltakaró szürke darvak és egy pont ott legelő marhagulya miatt a megfigyelés nehezebb volt. A kanadai daru mintegy fél óráig maradt a helyszínen, aztán a többi madárral együtt a máig ismeretlen éjszakázó vízre repült, és azóta sem lett meg – írják.

Az MME a fajról azt írja: a kanadaidaru-állomány többsége Észak-Amerikában fészkel, de költ Oroszország északkeleti régiójában is. A floridai és a kubai állomány állandó, az északabbra fészkelők (az ázsiai állomány is) az Egyesült Államok déli és délkeleti régiójába, illetve Mexikóba vonul telelni.

Európa északi és nyugati országaiban (Norvégia, Finnország, Svédország, Dánia, Nagy-Britannia, Spanyolország) ritka, alkalmi vendég. Legutóbb idén szeptember 22-én figyeltek meg egy madarat Kelet-Közép-Finnországban, a megtaláló Jounni Riihimaki már 14 éve keresi rendszeresen a fajt – akár ugyanazt a madarat – az országban.