Olyan lesz, mintha lenne egy második Napunk: 2040-re kész lehet a világ első fúziós reaktora
Az Egyesült Királyság kormánya elkötelezte magát amellett, hogy 2040-re üzembe helyezi a világ első kereskedelmi célú fúziós reaktorát. A létesítményt (amely elméletileg végtelen mennyiségű tiszta energiát biztosíthatna), a nottinghamshire-i West Burtonban fogják megépíteni – közölték.
A STEP (Spherical Tokamak for Energy Production) nevű programra a kormány több mint 220 millió fontot különített el, de a teljes projekt akár 10 milliárd fontba is kerülhet. Úgy vélik, hogy a fejlesztés több csúcstechnológiai céget is az Egyesült Királyságba hozhat, az építés és az üzemeltetés pedig több ezer magasan képzett munkahelyet teremthet.
Egy fúziós reaktor építése viszont kimondottan nehéz feladat, és a kutatók úgy vélik: a technológia alkalmazásához komoly akadályokat kell elhárítani – írta erről az Interesting Engineering. A portál szerint a magfúzió révén elméletben akár négymilliószor több energiát lehet előállítani, mint amennyi a szénnel, olajjal vagy gázzal keletkezik. Fontos különbség azonban, hogy a magfúziós erőmű esetében a károsanyag-kibocsátás jóval alacsonyabb.
Maga a magfúzió lényegében annak a kicsinyített változata, amit a Nap naponta végez. Ezért a folyamatot a Földön is meg kell ismételni. Ehhez azonban több mint 100 millió fokra kell hevíteni a hidrogént. A reaktor ahhoz kell, hogy a túlhevült atomokat összefogják. (A folyamat ellentéte a maghasadás, amit a meglévő atomerőművek is végeznek.)