Olyan célzórendszert fejlesztett Kína, hogy 16 km-ről egy embert is eltalálhat a tüzérségi lövedék
Kína egy mesterséges intelligenciával felturbózott, nagy hatótávolságú tüzérségi egységet tesztelt, amely annyira pontos, hogy egyetlen embert is eltalálhat nagyjából 16 kilométeres távolságról – írta meg a South China Morning Post. A beszámoló szerint a teszteken elért, várakozásokat felülmúló precizitás lényegesen magasabb volt, mint bármely más, jelenleg szolgálatban lévő fegyverrendszeré.
A tesztekről képeket is közölt a lap, ám ahogy az Interesting Engineering megjegyzi, mivel kormányhű lapról van szó, ezek nem jelentenek valódi bizonyítékot. Ha azonban valóban igaz az állítás, az egy érdekes fejlemény lehet.
A hagyományos tüzérségi lövedékek általában csak 100 méteres távolságból képesek pontosan célba találni. Kína, az egyesült Államok és más országok irányított tüzérségi lövedéket használnak, amelyek képesek módosítani a röppályájukat repülés közben.
A nagy mennyiségű, valós idejű adat lehetővé tette, hogy minden korábbinál pontosabban lehessen kiszámítani, hová kell érkeznie egy lövedéknek, ám olyan tényezők, mint a szél, a hőmérséklet vagy a légnyomás néhány tízméterrel is eltérítheti a céltól azokat.
Vang Csiang a Pekingi Technológiai Intézet kutatója szerint a mesterséges intelligencia képes gyorsabban feldolgozni ezeket az adatokat, mint a hagyományos matematikai modellek.
Egy ilyen rendszer jelentős mértékben csökkentheti a hadi kiadásokat, a pontosan célzás ugyanis azt jelenti, hogy kevesebb lőszerre van szükség. Ráadásul a tüzérségi lövedék előállítása olcsóbb, mint egy rakétáé, és gyorsabban is készül el.
Az Egyesült Államok hadserege 2022-ben 66 millió dollár értében rendelt a Raytheon nevű cégtől olyan GPS-vezérelt tüzérségi lőszereket, amelyek akár 40 kilométeres hatótávolsággal is rendelkezhetnek. Hogy mennyit rendelt az USA, azt nem tudni. Kína mellett az amerikai hadsereg is dolgozik a mesterséges intelligencia vezérelte célzórendszeren.
(A kiemelt kép illusztráció.)