Olvasóinkat nem vezetik meg műrégi épületekkel, nem várt győztest szavaztak meg
Meglepő győztest választottak az olvasók a Média Építészeti Díja idei szavazásán. A versenyt magas pontszámmal nyerte a Magtár rendezvényterem. Az egykori gazdasági tömböt visszafogott, mértéktartó eszközökkel kortárs épületté alakító munka nem csak a tervezőnek, Miltényi Miklósnak jó hír, hanem az építész szakmának és a közízlés alakulásának is.
A szerző 18 éve vesz rész az építészeti pályázaton, azzal a tapasztalattal, hogy a közönségszavazás általában a családi házaknak kedvez, érthető okokból. A nem szakmai közönség ugyanis könnyebben tud azonosulni olyan tervekkel, amelyeknek ismerősek a léptékei, amellyel könnyű kapcsolatot kialakítani, más szóval amelyikbe szívesen beköltözve.
A 19. századi raktár értékelésénél a romantikus érzület mellett azonban figyelni kellett az építészeti megoldásokra is, amelyek itt ráadásul nem voltak nyilvánvalóak. A rendezvényközpont első ránézésre ugyanis egy hagyományos gazdasági épület volt, és csak alaposabb vizsgálatra tűnhetnek fel a kor építészének megoldásai: a beton káva, az üvegtető, vagy az a környezetbarát megközelítés, amely fontosabbnak tartja a már létező értékek megőrzését az új építésénél.
Az építész a díjátadón elmondta, hogy korunk Magyarországa három módon nyúl a tradicionális épületekhez: imitálja, hogy a kortárs kiegészítések is régiek, mint a Budai Vár esetében. Lebontja, ahogy történik a számos régi, megmentésre szoruló épületünkkel. Vagy a jelen kiegészítéseit nem elhazudva őrzi meg azokat. Üdítő, hogy olvasóink is az utóbbi, hiteles megoldásra szavaztak.
A kortalan templom lett a zsűri választása
Az Urániában rendezett Média Építészeti Díja gálán a média képviselői is a kicsi szép jegyében döntöttek a bombasztikus építészeti baravúrokkal szemben, amikor a derekegyházi Szentháromság-templomot hozták ki fődíjasnak. Az épületet ajánlónkban egy ökotudatos jövő templomaként írtuk le, amely “bumfordiságában jeleníti meg ennek a csodás jövőnek az egyszerűségét, a sután elhelyezett órájával a praktikumát, méretével a mértéktartását, belső letisztultáságával pedig az ízlését.”
Váncza László munkája egyszerre viseli magán egy koraközépkori templom és egy kortárs épület jegyeit, sőt, a köztes építészeti stílusokra is találunk rajta utalásokat. Az összhatás mégis harmonikus és megindító.
A terv kategóriában Rátgéber László kapta a fődíjat a palkonyai pincesor revitalizációját vizsgáló tervéért. Az építész a villányi borvidék elfeledett egységeit szeretné fellendíteni a pincesorra tervezett fogadóépületekkel, borozóval, amelyek illeszkednek a falu képébe.