Ők azok, akik nemcsak cukik, de a mentális egészségünket is védik
Csökkentik a stresszhormon szintjét
Bár a hobbiállattartás egészségre gyakorolt hatásait vizsgáló kutatások viszonylag újak, már mostanra is számos tanulmány mutatta ki: az interakció az állatokkal többek közt csökkenti a stressz negatív hatásait, például a vérnyomást.
Egy 2021-es kutatás szerint az emberek kevésbé idegesek egy nehéz feladat elvégzésekor, ha a kutyájuk is jelen van. Meglepő módon, még annál is nyugodtabbak voltak, mint amikor a párjuk, egy családtagjuk vagy egy barátjuk volt mellettük.
Biztonságérzetet nyújtanak
Az sem utolsó szempont, hogy egy házi kedvenc mellett az alvás is nyugodtabb, ugyanis biztonságérzetet nyújt, hogy mellettünk van: így mélyebben alszunk, és jobban kipihenjük magunkat – derül ki egy 2021-es ausztrál vizsgálatból.
Amellett, hogy a szervezetben a kortizol stresszhormon szintje csökken, miközben a „szeretethormoné”, vagyis az oxitociné nő, a „társas” alvás csökkenti a gyulladásos folyamatokban szerepet játszó, úgynevezett citokinek számát, a vérnyomást, és erősíti az immunrendszert.
Ráadásul szőrös házikedvenceink simogatásának is nyugtató hatása van: egy amerikai tanulmány szerint már tízpercnyi simogatás is csökkenti a stresszhormon szintjét.
Értelmet adnak az életnek
Az állattartás mentális hatásait vizsgáló 8000 cikk adatait vetették össze a Liverpooli Egyetem kutatói. Kiderült belőle, hogy főleg az elszigetelten élők, a mentális betegségekben (depresszióban, bipoláris zavarban, skizofréniában vagy PTSD-ben) szenvedők esetében nagy segítség, hogy az állatok csökkentik a magányt, miközben javítják a hangulatot.
Egy felmérés megállapította, hogy a kutyák, a macskák és a kisebb állatok (halak, hörcsögök) befogadása szinte minden esetben javított a mentálisan betegek kedélyállapotán, és elterelték a figyelmet a panaszaikról. A kutatásban szereplő egyik résztvevőt például rendszeresen megkörnyékezte az öngyilkosság gondolata, de félt, hogy ha megteszi, a nyuláról senki sem gondoskodik majd.
Az állat gondozása új értelmet adott az életének, és boldoggá tette a tudat, hogy a nyúlnak szüksége van rá. A kutatók szerint a betegek állapotán sokat javíthat az a tudat, hogy egy náluk esendőbb lény a támogatásukra szorul, és erősnek, kompetensnek érezhetik magukat ebben a helyzetben.
Fejlesztik a gyerekek önbecsülését
A kisgyermekek mentális fejlődésére jó hatással van a barátkozás egy háziállattal. Az így szocializálódó gyerek nyitottabbá és kevésbé sebezhetővé válik, kevesebbet szorong, jobb lesz az önbecsülése – igazolták különböző vizsgálatok.
Nem véletlen, hiszen a háziállat tartása sok mindenre megtanítja a kicsit: együttérzésre, gondoskodásra és felelősségre. Ráadásul azt is megtapasztalhatják, hogy miként kell a saját igényeiket háttérbe szorítva egy másik élőlénnyel foglalkozni, és kommunikálni vele.
Az a gyerek, aki egy kutyához vagy macskához kötődik, gazdagabban tudja kifejezni magát, és könnyebben tud kapcsolódni másokhoz. A hiperaktív gyerekeknek segít a koncentrálásban, ha állattal élnek, míg az autista gyerekekre nyugtató hatással van.